Zmiany podatkowe mają uderzyć w inwestorów skupujących mieszkania. Mateusz Morawiecki zapowiadał je już na początku mijającego roku na antenie RMF FM.
Już rok temu zapowiadaliśmy nałożenie opłat przede wszystkim na fundusze, na tych inwestorów, którzy kupują po 100, 200, 500 mieszkań jednocześnie, powodując, że popyt utrzymuje się taki sam, ale podaż się zmniejsza, bo oni te mieszkania utrzymują w puli do sprzedaży za jakiś czas (…). Jeżeli ktoś kupił już 7 czy 8 mieszkań, to też należy się przyglądnąć temu, bo to znaczy, że jest to osoba zamożniejsza – mówił ówczesny premier.
Nowe przepisy zawarto w ustawie o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Regulacje, z kilkoma wyjątkami, wchodziły w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, czyli 31 sierpnia 2023 roku.
Na liście tych wyjątków były zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 roku.
Nowe przepisy zakładają, że podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc. trzeba będzie zapłacić od zakupu co najmniej sześciu mieszkań w jednej inwestycji, co należy rozumieć jako jeden budynek lub kilka budynków, ale tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej.
“W przypadku gdy kupujący nabywa co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, lub udziały w tych lokalach albo nabył już co najmniej pięć takich lokali lub udziały w nich, stawka podatku od zawartej z tym samym kupującym umowy sprzedaży szóstego i każdego następnego takiego lokalu w tym budynku lub budynkach lub udziału w takim lokalu, wynosi 6 procent” – czytamy w ustawie.
Podatek w takiej wysokości będzie również obowiązywał w momencie, “jeżeli nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość następuje na współwłasność przez kilku kupujących, (…), gdy chociażby jeden z kupujących jest zobowiązany do uiszczenia podatku w takiej stawce (6 procent – red.)”.
Zmiany obejmą umowy zawarte po wejściu nowych przepisów w życie.
Stawki podatku zależą od tego jakiego rodzaju są czynności cywilnoprawne, których dokonujemy. W przypadku rynku pierwotnego, czyli zakupu od dewelopera płacimy VAT, a jeśli transakcja dotyczy rynku wtórnego podatek wynosi 2 proc.
Co ważne, zwolnieni całkowicie z PCC są wszyscy, którzy kupują na rynku pierwotnym swoje pierwsze mieszkanie. Ta zasada to również skutek nowelizacji. Weszła ona jednak w życie wcześniej i obowiązuje od 31 sierpnia 2023 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS