Narodowy Spis Powszechny odbywa się raz na dziesięć lat. Obecny organizowany jest w 100-lecie pierwszego spisu w odrodzonej Polsce. Rozpoczyna się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca 2021 r. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w nim jest obowiązkowy.
Narodowy spis powszechny. Długa lista pytań
Jakie informacje chce uzyskać od nas Główny Urząd Statystyczny? W formularzu spisowym znalazły się pytania o dane osobowe (nazwisko, imię, drugie imię, numer PESEL, płeć, data urodzenia), adres zamieszkania 31 marca 2021 (w Polsce lub za granicą), miejsce zamieszkania (dom, mieszkanie, pomieszczenie zastępcze, obiekt zbiorowego zakwaterowania), długość zamieszkania pod tym adresem, dane wszystkich współmieszkańców (również przebywających 31 marca 2021 r. za granicą, łącznie z datą wyjazdu i krajem pobytu), relacje rodzinne (współmałżonek/partner, ojciec, matka).
Osobny rozdział dotyczy mieszkania. Trzeba podać, czyją jest własnością, ile osób i z jakiego tytułu w nim zamieszkuje, jaka jest jego powierzchnia użytkowa, ile ma pomieszczeń z oświetleniem dziennym, w jaki sposób jest ogrzewane, czy wykorzystywane są przy tym źródła energii odnawialnej, w jakim budynku się znajduje, kiedy oddanym do użytku i jakie media są do niego doprowadzone.
W dalszej części nazwanej „Kwestionariuszem osobowym” są pytania m.in. o kraj urodzenia, obywatelstwo, czas zamieszkania w obecnym miejscu, pobyt za granicą dłuższy niż rok, stan cywilny, związek nieformalny, wykształcenie, narodowość, język używany zazwyczaj w domu, wyznanie, schorzenia utrudniające życie, pracę lub jej brak. Formularz zawiera także kwestionariusze z pytaniami przeznaczonymi dla emigrantów krótkookresowych i długookresowych.
Polaku, spisz się sam
W przeciwieństwie do poprzednich spisów nie będzie rachmistrzów chodzących od domu do domu. Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej obowiązkową formą przekazywania danych będzie tzw. samospis. Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych odpowiedzą na pytania w interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Każda osoba dokonująca samospisu zostanie uwierzytelniona w systemie teleinformatycznym i uzyska dostęp do danych po użyciu hasła. Aplikacja na bieżąco będzie sygnalizowała, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.
Osoby, które nie będą w stanie samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, powinny to zgłosić na infolinię Narodowego Spisu Powszechnego, czynną pod numerem telefonu: 22 279-99-99. Zostaną wtedy spisane przez rachmistrzów metodą wywiadu telefonicznego wspieranego komputerem lub wywiadu bezpośredniego rejestrowanego na przenośnym urządzeniu elektronicznym. Szczegóły na stronie: spis.gov.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS