Na terenach mieszkalnych nie objętych zbiorczym systemem kanalizacji sanitarnej mieszkańcy są zobowiązani rozwiązać problem z odprowadzeniem produkowanych odpadów ściekowych.
Dawniej w takich sytuacjach montowano głównie szambo. Jednak jest to rozwiązanie kosztowne i kłopotliwe w eksploatacji, dlatego inwestorzy coraz częściej poszukują rozwiązań alternatywnych. Współcześnie szambo ustępuje miejsca przydomowym, biologicznym oczyszczalniom ścieków, charakteryzujących się tanią oraz bezzapachową eksploatacją. Poniżej wyjaśniamy jakie procesy zachodzą w przydomowych biologicznych oczyszczalniach ścieków.
Na czym polega biologiczne oczyszczalnie ścieków?
Na rynku jest szeroki wybór przydomowych oczyszczalni ścieków. Różnią się budową, liczbą zbiorników, stopniem zautomatyzowania, technologią pracy czy materiałem z jakiego są wykonane. Jednak schemat działania przydomowych oczyszczalni przejawia cechy wspólne. Większość przydomowych oczyszczalni ścieków zbudowanych jest z osadnika wstępnego, bioreaktora oraz osadnika wtórnego.
W osadniku wstępnym zachodzą procesy sedymentacji (osadzanie na dno zbiornika części stałych występujących w ściekach) oraz flotacji (wynoszenie na powierzchnię ścieków zanieczyszczeń lżejszy od wody). Następnie ścieki kierowane są do bioreaktora, gdzie zachodzi biologiczne oczyszczanie ścieków. Biologiczne procesy oczyszczania ścieków zachodzą w warunkach tlenowych.
Dlatego niezbędnym elementem oczyszczalni biologicznej jest urządzenia służące do napowietrzania ścieków. Najczęściej rolę tą pełnią dmuchawy. Natomiast za rozkład zanieczyszczeń organicznych obecnych w ściekach odpowiedzialne są mikroorganizmy, przede wszystkim bakterie. W zależności od formy w jakiej występują mikroorganizmy wyróżnia się przydomowe oczyszczalnie ścieków pracujące w technologii: osadu czynnego, złoża biologicznego lub hybrydowe.
W pierwszym z wymienionych przypadków mikroorganizmy krążą swobodnie w całej objętości bioreaktora. Ich ruch wywołany jest przez dostarczane od dna zbiornika powietrze, które pełni podwójną rolę. Przede wszystkim dostarcza tlen mikroorganizmom oraz miesza ścieki. W technologii osadu czynnego bakterie łączą się w skupiska nazywane kłaczkami osadu czynnego.
Technologia ta słynie z wysokiej redukcji zanieczyszczeń, jednak jest wrażliwa na nierównomierny skład i dopływ ścieków. W przypadku technologii złoża biologicznego, bioreaktor musi zostać wyposażony w specjalnie przygotowane podłoże. Służy ono do osadzana mikroorganizmów, które tworzą trójwymiarową warstwę zwaną złożem biologicznym. Technologia złoża biologicznego charakteryzuje się dużą odpornością na nierównomierny dopływ ścieków. Współcześnie polecanym rozwiązaniem są biologiczne oczyszczalnie ścieków pracujące w technologii hybrydowej tj. połączonej technologii osadu czynnego i złoża biologicznego.
Takie rozwiązanie gwarantuje wysoką redukcję zanieczyszczeń oraz stabilną pracę. Jest to bardzo ważne ponieważ przydomowe oczyszczalnie ścieków są szczególnie narażone na trudne warunki pracy związane ze zmianą w składzie i dopływie ścieków. Przykładem przydomowej, biologicznej oczyszczalni ścieków pracującej w hybrydowej technologii jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o..
Oczyszczalnia NV jest dostępna na rynku Polski od piętnastu lat. W tym czasie bezawaryjna praca i niezawodna technologia sprawiły, że oczyszczalni NV uznawana jest za jedną z najlepszych na rynku. Wysoka jakość przydomowej oczyszczalni NV potwierdzona jest dwudziestoletnią gwarancją na produkt.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS