A A+ A++

To, że oczyszczacz powietrza powinien znaleźć się w każdym domu, wiemy już od dłuższego czasu. Jakie elementy wyposażenia oczyszczaczy i funkcje są kluczowe dla jego skutecznego działania? Sprawdź w artykule.

fot. New Africa/shutterstock.com

Dobry oczyszczacz powietrza – co musi posiadać?

Typowe oczyszczacze powietrza wyposażone są w 3 poziomy filtracji – wstępną, węglową i filtr HEPA. Poszczególne modele oczyszczaczy różnią się jakością oraz rozmiarem. Jeśli wybierzemy urządzenie z dużymi filtrami, możemy mieć pewność, że będą one efektywne przez dłuższy okres. Nie zalecamy zakupu sprzętu oferowanego przez popularne dyskonty, ponieważ często wyposażone są w małe filtry, które wymagać będą wymiany co trzy miesiące. Kupując tego typu oczyszczacz, musimy wiązać się z ryzykiem, ze w perspektywie kilku lat możemy mieć trudność z dostępnością filtrów nieznanych producentów. Jeśli chcemy wybrać dobry oczyszczacz, zwróćmy uwagę na obecność filtra HEPA – jego jakość i wydajność. To właśnie filtr HEPA w głównej mierze odpowiada za eliminację groźnych dla zdrowia pyłów PM2.5.
 
Czy funkcja nawilżania w oczyszczaczu jest konieczna?

Absolutnie nie jest konieczna do usuwani zanieczyszczeń. Nawilżanie to dodatkowa funkcja, która wpływa na wielozadaniowość urządzenia. Czy zatem zawsze warto wybierać oczyszczacz z nawilżaczem? Nie. Wybierzmy urządzenie 2w1 tylko wtedy, jeśli mamy realny problem z suchym powietrzem. W niektórych domach i starych kamienicach często głównym problemem jest nadmierna wilgoć. Taki stan rzeczy także nie pożądany, ponieważ nadmierna wilgotność może powodować duszności, katar, kaszel oraz sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów i bakterii. Jeśli jednak w okresie grzewczym w naszych domach i mieszkaniach poziom wilgotności spada poniżej 40%, wówczas warto sięgnąć po oczyszczacz z nawilżaczem. Kupując jedno urządzenie, zyskujemy dwie super ważne funkcje.
 
Czy funkcja jonizacji jest potrzebna?

Skuteczność w ich usuwaniu może być wsparta działaniem jonizatora. Ważne jednak, aby technologia pracy jonizatora była potwierdzona badaniami i patentami. Tylko wtedy możemy realnie ocenić, czy jonizacja istotnie wpływa na usuwanie zanieczyszczeń powietrza, a nie jest tylko marketingowym dodatkiem. Jeśli zależy nam na super szybkim usuwaniu zanieczyszczeń, brzydkich zapachów, a także utrzymaniu właściwej równowagi jonowej w powietrze, z pewnością warto sięgnąć po oczyszczacz z funkcją jonizacji.
 
Kluczowe cechy, na które zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza

Producenci oczyszczaczy prześcigają się w unowocześnianiu swoich urządzeń. Nie zawsze jednak każda cecha będzie dla nas kluczowa. Poniżej wskazujemy kilka cech, które warto uwzględnić w pierwszej kolejności:
•    Dedykowana powierzchnia – kluczowe jest, aby dobrać urządzenie do takiej powierzchni, na której realnie będzie pracował. Jeśli dobierzemy za mały oczyszczacz, wówczas powietrze będzie w dalszym ciągu nieoczyszczone. Wybór zbyt dużego oczyszczacza sprawi, że zainwestujemy niepotrzebnie w zbyt duży sprzęt, który ze względu na wysoką wydajność pewnie także głośniej pracuje
•    Głośność pracy urządzenia – załóżmy, że oczyszczacz będzie włączony cały czas. Dlatego parametr określający, jak głośno pracuje urządzenie, jest naprawdę istotny.
•    Koszt wymiany filtra – tani w zakupie oczyszczacz może się okazać bardzo drogi w eksploatacji za sprawą konieczności częstej wymiany filtrów.
•    Wydajność urządzenia – sprawdźmy, jak szybko oczyszczacz będzie w stanie usunąć zanieczyszczenia w pomieszczeniu, w którym ma docelowo pracować.
 
Oczyszczacz powietrza – czy warto?

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie oraz komfort, odpowiedz jest tylko jedna – tak. Pamiętaj, że jakość powietrza, którym oddychasz, ma wpływ na wiele procesów zachodzących w Twoim organizmie. Zadbaj o siebie i swoich najbliższych.

art.sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVolkswagen „poszedł” na części [ Prawo i porządek ]
Następny artykuł2 listopada Urząd Miejski w Garwolinie będzie zamknięty