A A+ A++
oczyszczacz-powietrza-z-jonizatorem
fot. materiały prasowe

Jakość powietrza przekłada się istotnie na zdrowie najmłodszych, wpływając na stan dróg oddechowych, częstotliwość występowania alergii, funkcje kognitywne czy koncentrację. Nic dziwnego, że pragniemy zapewnić naszym pociechom jak najlepsze warunki do rozwoju. Oczyszczacz powietrza to już uznany sposób na czyste powietrze w domu. A co z jonizatorem? Jak oczyszczacz powietrza z jonizatorem wpływa na zdrowie naszych dzieci i jakie urządzenia warto wybrać?

Jak działa jonizator powietrza?

Jonizacja powietrza jest to zjawisko powstawania jonów (cząsteczek o dodatnim lub ujemnym ładunku elektrycznym) z obojętnie naładowanych cząstek. Jonizatory, a więc generatory jonów uwalniają do otaczającego powietrza jony w celu wyrównania poziomu jonów, a w konsekwencji poprawy samopoczucia.

W warunkach domowych ciężko bowiem o prawidłową równowagę jonową. Wszelkie urządzenia elektroniczne podczas swojej pracy wytwarzają pozytywnie naładowane cząsteczki, których nadmiar prowadzi do senności, obniżenia koncentracji i rozdrażnienia.

Ostrzowe jonizatory powietrza wytwarzają w dużych ilościach jony ujemne, tak by zrównoważyć przewagę dodatnio naładowanych cząsteczek. Nieco inaczej działa jonizacja plazmowa, wykorzystywana m.in. w oczyszczaczach powietrza Sharp, Ideal, czy Panasonic.

Jonizatory plazmowe (termoemisyjne) działają znacznie wolniej, generując jony ujemne dzięki elektronom tworzącym się na rozgrzanym metalu. W ten sposób powstają jony ciężkie (o niskiej energii), wśród których wyróżniamy dodatnio naładowane jony wodoru (H⁺) i ujemne jony tlenu (O₂⁻). Tworzą one rodniki OH, które dążą do stworzenia cząsteczek wody (H2O).

W tym celu przylegają one do powierzchni krążących w powietrzu patogenów, odrywając od nich cząsteczki wodoru potrzebne do stworzenia wody. W rezultacie, część zanieczyszczeń w powietrzu zostaje zneutralizowana, a w otoczeniu pojawia się więcej cząsteczek wody.

Metodę tę od lat wykorzystują oczyszczacze powietrza Sharp, które wyposażone są w technologię jonizacji Plasmacluster. Więcej o jonizacji powietrza w oczyszczaczach i urządzeniach Sharp w artykule https://ranking-oczyszczaczy.pl/oczyszczacze-powietrza-sharp/

Wpływ jonizacji na zdrowie

Wpływ jonów na zdrowie organizmów badany jest od dziesiątek lat. Duży wkład w obecny stan wiedzy mają również polscy naukowcy. Prof. Dr. Ludomił Korczyński omawiał wpływ jonów na zdrowie człowieka już w 1936 roku w swojej pracy pt. „Zarys Klimatologji Lekarskiej”.

Zauważył on m.in. obniżenie ciśnienia i wolniejszy, spokojniejszy oddech, które to szczególnie dało się zaobserwować u hipertoników. W latach 50-tych ubiegłego wieku Albert P. Kreuger z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnił pozytywny wpływ jonów ujemnych na koncentrację, ostrość widzenia, wydolność płuc i kondycję. U roślin natomiast zaobserwował szybszy wzrost i większe plony.

W 1966 roku grupa naukowców przeprowadziła serię badań dot. wpływu jonów ujemnych na noworodki w wieku od 10 do 12 miesięcy. Odkryto wówczas, iż jonizacja przyczynia się do szybszego wyleczenia astmy i jej ataków. Również liczba nawrotów astmy była mniejsza u dzieci poddanych działaniu jonizacji.

Temat Jonizatory powietrza a jonizacja powietrza opisany został szerzej w linkowanym artykule.

Oczyszczacz powietrza z jonizacją – co warto wybrać?

oczyszczacze-powietrza-z-jonizacja
Klarta Forste 3, Sharp KC-D40, Panasonic F-VXR50-G, Winix Tower Q Źródło: opracowanie ranking-oczyszczaczy.pl na podstawie materiałów producentów

Obecnie coraz więcej producentów oczyszczaczy powietrza decyduje się na umieszczenie w nich generatora jonów. Technologię jonizacyjne znajdziemy m.in. w oczyszczaczach powietrza Sharp, Panasonic, Ideal czy Winix.

Wybierając oczyszczacz powietrza z jonizacją do pokoju dziecka warto przede wszystkim kierować się wydajnością oczyszczania, tak by dobrać sprzęt do docelowego metrażu.

Ważne są również odpowiedni zestaw filtrów: HEPA, węglowy oraz wstępny, jak również czujników (PM2,5 to absolutne minimum). Idealny sprzęt ma również dobrze zaprogramowany tryb automatyczny, który dobierze intensywność oczyszczania do warunków otoczenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPapież o św. Józefie: mądry człowiek, któremu warto zawierzyć
Następny artykułNowe fakty o zamachowcu z Georgii. Zabijał bo był uzależniony od seksu