A A+ A++

Jeżeli w naszych domach nie ma instalacji, której zadaniem jest filtrowanie powietrza, warto zdecydować się na oczyszczacz powietrza. Podpowiadamy, czym się kierować podczas jego wyboru oraz na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę.

  1. Kiedy warto zdecydować się na oczyszczacz powietrza?

  2. Na jakiej zasadzie działają oczyszczacze?

  3. Czym się kierować podczas zakupu oczyszczacza powietrza?

Kiedy warto zdecydować się na oczyszczacz powietrza?

Głównym zadaniem oczyszczacza jest dbanie o to, by powietrze wokół nas było czyste. Tyczy się naszego miejsca zamieszkania, pracy oraz innych pomieszczeń zamkniętych, w których spędzamy mnóstwo czasu. Nawet regularne i dokładne sprzątanie nie jest w stanie wyeliminować wszystkich wirusów, bakterii, kurzu, roztocza, pyłków czy też zarodników grzybów. Przebywanie w takim pomieszczeniu przez dłuższy czas, może prowadzić do chorób płuc lub różnego rodzaju alergii. Aby zniwelować to ryzyko, warto zdecydować się na oczyszczacz powietrza. Dobrym wyborem może być oczyszczacz powietrza Philips, który jest w stanie usunąć 99,97% niebezpiecznych cząsteczek z naszego otoczenia. Inną propozycją jest oczyszczacz powietrza Sharp, który wykorzystuje w swojej pracy nowoczesną technologię Plasmacluster, co wpływa na jeszcze lepszą jakość powietrza.

Na zakup oczyszczacza powietrza powinny zdecydować się osoby, które:

  • mieszkają w miastach, w których poziom zanieczyszczenia jest wysoki,

  • zmagają się z chorobami układu oddechowego,

  • mają alergię na kurz, roztocza,

  • są posiadaczami zwierząt,

  • palą papierosy w domu,

  • chcą poprawić jakość powietrza, którym oddychają przez większość czasu.

Na jakiej zasadzie działają oczyszczacze?

Oczyszczacz powietrza usuwa wszelkie zanieczyszczenia przez przepuszczenie ich przez filtry. Zestaw filtrów może składać się z filtra wstępnego, filtra HEPA oraz aktywnego węgla. Niektóre, bardziej rozbudowane modele, mają ten proces znacznie skomplikowany, a jonizowanie może przyczynić się do usunięcia niemal 100 % zanieczyszczeń raz alergenów. Niektóre urządzenia mogą mieć wbudowaną opcję odkażania filtrów, przy pomocy lampy UV. Spotkać się można również z żelami krzemionkowymi lub też filtrami, które są nasączone specjalnymi solami.

Oczyszczacze mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest nawilżanie powietrza, a to za sprawą wbudowanego nawilżacza ultradźwiękowego lub też ewaporacyjnego. Ta funkcja jest przydatna zwłaszcza zimą, gdyż ogrzewanie mieszkania skutkuje suchym powietrzem, którym ciężko się oddycha. To prowadzić może do wysuszenia błon śluzowych. Nawilżanie powietrza ma jeszcze jedną główną zaletę – właściwa wilgotność powietrza przyczynia się do zmniejszenia ilości bakterii, wirusów oraz drobnoustrojów.

Jak już wspominaliśmy, oczyszczacz powietrza może mieć dodatkową funkcję, taką jak jonizacja. Głównym zadaniem jest wtedy wytwarzanie jonów ujemnych i wypuszczanie ich na zewnątrz. Jony te łączą się z pyłami, powodując ich obciążenie. Efektem jest opadanie ich na ziemię. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików, gdyż w ten sposób pozbywamy się znacznej ilości alergenów, wirusów oraz bakterii.

Czym się kierować podczas zakupu oczyszczacza powietrza?

Jednym z głównych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę, kupując oczyszczacz powietrza, jest jego wydajność. Warto więc już nieco wcześniej określić wielkość pomieszczenia, w którym będzie pracował nasz oczyszczacz. Już samo określenie tego parametru, pozwoli nam wyeliminować niektóre modele. Opisy większości urządzeń zawierają informację dotyczącą tego, w pomieszczeniach, o jakiej wielkości, się ono sprawdzi. Warto więc zapoznać się z tymi wytycznymi i mieć je na uwadze.

Kupując oczyszczacz powietrza, należy również zwrócić uwagę na rodzaj filtra. Przy walce ze smogiem szczególnie polecane są urządzenia wyposażone w filtr HEPA, a także węglowy. Każdy z osobna usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia, więc działając wspólnie, mogą osiągnąć skuteczność nawet w niemalże 100 %. Filtr HEPA jest również polecany dla alergików, gdyż pomaga w zatrzymywaniu pyłku roślin, zarodników pleśni oraz sierści zwierząt.

To, na co warto zwrócić uwagę, to możliwość ustawienia trybu automatycznego w danych modelach. Sprawia on, że oczyszczacz jest w stanie automatycznie dopasować ustawienia do obecnej jakości powietrza. Wiedzę tę czerpie z danych pobranych z czujników zanieczyszczeń. Gdy wszelkie zanieczyszczenia zostaną usunięte, oczyszczacz obniża tempo swojej pracy, co pomaga zaoszczędzić energię elektryczną.

To, o czym czasami zapominamy, wybierając oczyszczacz powietrza, to jego głośność. W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu ma się znajdować nasze urządzenie, powinniśmy wybrać takie, którego hałas nie będzie nam przeszkadzał. Wiadomym jej, że sypialni, w której śpimy i odpoczywamy, powinien znajdować się model, który jest dość cichy. Z kolei w salonie, w której nie potrzebujemy bezwzględnej ciszy, praca urządzenia może być nieco głośniejsza.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajbardziej przerażające teorie znane internautom
Następny artykułMozaika w łazience – co warto wiedzieć?