A A+ A++

Początek bieżącego tygodnia na rynku złota upływa pod znakiem presji podażowej. Wczoraj cena złota osunęła się do okolic 1940-1947 USD za uncję, a dzisiaj rano także porusza się w tych rejonach. Tym samym, cena złota zeszła poniżej dolnego ograniczenia kanału konsolidacyjnego, czyli poniżej 1955 USD za uncję. Na razie naruszenie tego poziomu nie ma istotnej wymowy – jednak jest bardzo prawdopodobne, że już dziś notowaniom złota nadany zostanie kierunek na kolejne dni.

Obecna zniżka cen złota ma związek z siłą amerykańskiego dolara, która z kolei wynika z oczekiwań jastrzębiego przekazu prezesa Fed, Jerome Powella, podczas wystąpienia w amerykańskim Kongresie. Dziś Powell ma przemawiać przed Izbą Reprezentantów, a jutro wystąpić w Senacie – więc wiele wskazuje na to, że najbliższe sesje będą zdominowane przez komentarze związane z tym wydarzeniem. Retoryka Fed będzie miała także najprawdopodobniej dominujący wpływ na kierunek poruszania się notowań złota w najbliższym czasie.

Jastrzębi ton jest uwzględniony w cenach, więc jeśli Powell go potwierdzi, ale nie zaprezentuje żadnych szczegółów lub konkretnych terminów podwyżek stóp procentowych – to może to nie wystarczyć amerykańskiemu dolarowi do kontynuowania zwyżek, a wtedy także presja na spadek cen złota byłaby mniejsza. W takim wypadku (oraz oczywiście w scenariuszu bardziej gołębiego podejścia Fed) notowania złota mogłyby powrócić do kanału konsolidacyjnego. Natomiast jeśli Powell faktycznie zaprezentuje spójny plan odważnego zacieśniania polityki monetarnej, to notowania złota mogłyby kontynuować zniżkę, przybliżając się do poziomu 1900 USD za uncję.

KUKURYDZA

Rajd cen kukurydzy w górę.

Notowania kukurydzy kontynuują zwyżki z poprzednich tygodni. Obecnie ruch w górę przyspieszył, a dzisiejsza sesja rozpoczęła się od luki wzrostowej – w rezultacie, notowania kukurydzy w Stanach Zjednoczonych znajdują się już w okolicach 6,50-6,60 USD za buszel, czyli na najwyższym poziomie od połowy kwietnia, a więc od ponad dwóch miesięcy.

Zwyżkom cen kukurydzy niezmiennie sprzyjają obawy o warunki uprawy zbóż w centralnej i zachodniej części Stanów Zjednoczonych – czyli kraju będącym kluczowym producentem i eksporterem kukurydzy na świecie. We wtorek w cotygodniowym raporcie na temat jakości uprawianych zbóż w USA, Departament Rolnictwa po raz kolejny obniżył rating uprawianej w tym kraju kukurydzy, i to bardziej niż oczekiwano. Jedynie 55% uprawianej kukurydzy okazało się dobrej lub bardzo dobrej jakości, co jest o 6 pkt. proc. niższym wynikiem niż tydzień wcześniej.

Trudna sytuacja pogodowa w Stanach Zjednoczonych wpływa także pozytywnie na ceny soi oraz, w nieco mniejszym stopniu, także pszenicy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWymogli na biskupie spotkanie, zawiesili baner. Walka o proboszcza trwa
Następny artykuł„Wyeliminować PlayStation” – prawnicy przekazali dowody mające wskazać intencje Microsoftu