Do utrzymania czystości w domu nie potrzeba mnóstwa detergentów. Z powodzeniem zastąpi je butelka octu. Ten w pełni naturalny środek czyszczący usunie osad z kamienia, zneutralizuje nieprzyjemny zapach, zabije bakterie, a także rozprawi się z pleśnią, grzybami i plamami.
Lista zastosowań jest długa. Ocet wyczyści niemal każdą powierzchnię w domu. Usunie resztki mydła z armatury, nada połysk płytkom ceramicznym, pomoże usunąć tłuszcz z piekarnika, kamień z czajnika, plamy z dywanów czy nalot z biżuterii. Jest przy tym dużo tańszy od tradycyjnych środków czyszczących. Do tego nie szkodzi środowisku, nie podrażnia oczu, nie niszczy skóry.
Czyścimy sprzęty
Porządki zacznijmy od kuchni i najczęściej używanych sprzętów. Chcąc mieć idealnie czysty blender, wystarczy wlać do pojemnika wodę z octem (w równych proporcjach) i włączyć urządzenie.
To samo robimy z czajnikiem i ekspresem do kawy, najlepiej raz w miesiącu. Szklankę octu (lub octu rozrobionego z wodą w proporcjach 1:1) wlewamy do czajnika lub pojemnika na wodę i włączamy urządzenie. Następnie wlewamy samą wodę i ponownie uruchamiamy sprzęt. Czynność powtarzamy dwukrotnie. W ten sposób nie tylko odkamieniamy urządzenie, ale też przedłużamy jego żywotność.
Octem wyczyścimy kuchenkę mikrofalową i zmywarkę. W przypadku mikrofalówki przygotowujemy roztwór złożony z dwóch szklanek wody i dwóch łyżek octu. Do naczynia z mieszanką wrzucamy też wykałaczkę, która ma zapobiec wrzeniu wody. Urządzenie włączamy na pięć minut. Po wyłączeniu warto jeszcze potrzymać naczynie w środku przez dwie minuty. Chcąc umyć zmywarkę, wystarczy wlać niecałą szklankę octu na dno urządzenia i uruchomić cykl. Zmywarka będzie błyszczeć jak nowa.
Ocet to także doskonały środek do czyszczenia lodówki. Wystarczy wymieszać go z wodą (pół na pół), a następnie przetrzeć wnętrze nasączoną nim szmatką. Ocet zapobiega rozwojowi pleśni i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Można też zostawić w lodówce spodeczek z odrobiną octu.
Słoiki i pojemniki, w których przechowujemy żywność o intensywnym zapachu płuczmy regularnie roztworem wody z octem (w stosunki 1:1). Na pół godziny w ciepłej wodzie z octem (1:1) warto zamoczyć szklane naczynia. Dzięki temu znów będą błyszczeć.
Porządki w kuchni i łazience
Ocet skutecznie czyści również armaturę kuchenną i łazienkową. Miejsca, w których pojawił się osad z kamienia wystarczy obłożyć watą nasączoną octem, zostawić na 20-30 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą i wytrzeć do sucha. Baterię można też czyścić roztworem z octu i cytryny (1 cytryna na pół szklanki octu). Warto do tego użyć szczoteczki do zębów, a na koniec przetrzeć kran ściereczką.
Problemy z zatkanym odpływem? Tu także warto użyć octu. Szklankę płynu wlewamy do odpływu i po 15 minutach spłukujemy wodą. Można też użyć sody oczyszczonej (pół szklanki), a następnie octu (również pół szklanki). Odpływ zatykamy ściereczką, a po kilku godzinach wlewamy zagotowaną wodę. Opcja dla mniej cierpliwych: roztwór sody oczyszczonej (pół szklanki) i soli kuchennej (1/3 szklanki) wlewamy do odpływu i zalewamy filiżanką podgrzanego octu. Odpływ przykrywamy korkiem lub zaklejamy taśmą i po 15 minutach zalewamy gorącą wodą.
Chcecie pozbyć się kamienia z sedesu? Spróbujcie posypać wnętrze sodą oczyszczoną i wlejcie ocet. Po godzinie umyjcie całość szczotką i spłuczcie wodą.
Jeśli chcecie, by kafelki w kuchni i łazience wyglądały jak nowe, przecierajcie je raz w miesiącu roztworem ze szklanki octu i połowy szklanki wody. Warto użyć pojemnika z rozpylaczem.
Ocet usuwa też brud i pleśń z fug. Można zmieszać go z sodą oczyszczoną (w proporcji 1:1) lub wodą (1:2), dodając kroplę cytryny. Do czyszczenia używamy szczoteczki do zębów.
Chcąc pozbyć się brzydkiego zapachu z kosza na śmieci, regularnie przecierajcie go octem zmieszanym z wodą (1:1). Nieprzyjemny zapach w mieszkaniu usunie miska wypełniona octem. Wystarczy zostawić ją na noc w danym pomieszczeniu.
Ubrania i dywany bez plam
Octem możemy też myć podłogi i blaty. Wystarczy pół szklanki octu wymieszać z czterema litrami ciepłej wody. Jednak uwaga! Nie używajmy octu do mycia marmuru i granitu, kwas może je uszkodzić. Ostrożnie podchodźmy też do mycia podłóg drewnianych. Warto wcześniej przetestować działanie roztworu w mało widocznym miejscu.
Ocet usuwa również plamy z dywanów. Mieszankę octu i wody (w proporcji 1:1) można wlać do pojemnika ze spryskiwaczem. Po spryskaniu plamy, poczekajmy około 2 minut aż roztwór wsiąknie w materiał i osuszmy miejsce ręcznikiem lub gąbką.
A co z ubraniami? Ocet dodany do ostatniego płukania podczas prania zmiękcza wodę, neutralizuje zapachy, chroni i utrwala kolory. Roztwór wody i octu (12:1) odświeża biel. Białe ubrania moczymy przez noc w mieszance, a następnie pierzemy. Ocet usuwa też plamy. Ślady trawy, wina czy atramentu przed włożeniem rzeczy do pralki przetrzyjmy szmatką nasączoną octem. Warto raz na jakiś czas wlać do pralki dwie szklanki octu i ustawić dowolny cykl. W ten sposób pozbędziemy się kamienia i zdezynfekujemy wnętrze pralki.
Ocet nie zostawia również smug na szybach i lustrach. Mieszankę przygotujemy wlewając ¼ szklanki octu do dwóch szklanek wody. Najpierw jednak przetrzyjmy powierzchnię z kurzu oraz brudu ściereczką z wodą, a następnie spryskajmy mieszanką. Po wytarciu do sucha wypolerujmy całość.
Ocet usuwa też nalot i przywraca blask biżuterii. Złote i srebrne łańcuszki, kolczyki czy pierścionki warto moczyć przez dwie godziny w mieszance octu (pół szklanki) i sody oczyszczonej (2 łyżeczki). Po tym czasie płuczemy biżuterię gorącą wodą i osuszamy.
Gotowi na ekologiczne porządki? Pamiętajcie, by zadbać o odpowiedni zapas octu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS