A A+ A++

Prawo

Średnia ocen: 1,5 (niedostateczny)

Spośród 15 ocenianych obszarów eksperci najsurowiej ocenili działania rządu w zakresie prawa oraz polityki prorodzinnej. Tu posypało się najwięcej ocen niedostatecznych.

– Znacząco zmniejszyliśmy według Grant Thornton liczbę stron ustaw. Chcemy iść dalej – mówił w Sejmie, wygłaszając exposé w 2019 r., premier Morawiecki. – Zaproponujemy stworzenie sejmowego zespołu, który w porozumieniu z rządem zidentyfikuje i zaproponuje zmiany – zapewniał.

Sytuacja po czterech latach nie wygląda jednak lepiej. Przeciwnie.

Czytaj także: Produkcja prawa w Polsce w 2022 r. znów przyspieszyła. Barometr Legislacyjny

Produkcja prawa w ostatnich czterech latach nie spowolniła – przyznaje dziś Tomasz Wróblewski, partner zarządzający Grant Thornton. – W 2019 r. w Polsce uchwalono 21,5 tys. stron aktów prawnych. Faktycznie, w 2020 r. odnotowaliśmy znaczące spowolnienie produkcji prawa – do 14,9 tys. stron – ale było to jedynie krótkotrwałe wyhamowanie spowodowane pandemią, kiedy proces legislacyjny w Polsce na kilka miesięcy niemal zamarł. Tymczasem już w 2022 r. uchwalono prawie 31,7 tys. stron. Co więcej, rok 2023 prawdopodobnie będzie pod tym względem rekordowy. W samym pierwszym półroczu 2023 r. uchwalono 20,6 tys. stron – relacjonuje Tomasz Wróblewski.

Eksperci negatywnie oceniają też sposób, w jaki stanowione jest w Polsce prawo, zbyt szybkie tempo, w jakim jest wprowadzane, często pojawiające się „wrzutki”, czyli przedłożenia poselskie, coraz krótsze vacatio legis, a także kiepską jakość samych przepisów, czego sztandarowym przykładem był Polski Ład.

– W parze z brakiem należytych konsultacji społecznych kondycja ustawodawstwa pokazuje, jak instrumentalną i drugorzędną rolę pełni instytucja prawa wobec doraźnych interesów i celów politycznych – komentuje Michał Banaś z Warsaw Enterprise Institute.

Demografia i polityka prorodzinna

Średnia ocen: 1,5 (niedostateczny)

Niskie oceny w kwestii polityki prorodzinnej i demografii rząd zawdzięcza przede wszystkim brakowi pomysłów na rozwiązanie palących problemów w tym obszarze. Choć w 2019 r. premier zapowiedział: – Chciałbym, aby w nadchodzącej kadencji powstała i zaczęła działać wielka strategia demograficzna.

Czytaj także: „Zainwestuj w demografię. Społeczeństwa się starzeją, ty możesz na tym zarobić”. W co bym zainwestowała 10, 50 i 100 tys. zł

Nie ma rzeczywistej, przemyślanej strategii ani jej kluczowych elementów – uważa Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. – Nie wyciągnięto wniosków z eksperymentu 500+, który ani nie poprawił dzietności, ani nie zmniejszył nierówności. Pchamy kolejne środki w waloryzację tego programu, podczas gdy dzietność (liczba urodzonych dzieci przypadająca na kobietę – red.) spada do 1,2, przy zastępowalności pokoleń dla 2,1 – dodaje ekonomista.

Podatki

Średnia ocen: 1,6 (dopuszczający)

Tylko nieznacznie lepiej prezentują się oceny dotyczące podatków, m.in. przez chaos związany z wprowadzaniem Polskiego Ładu czy dodatkowe obciążenia, które rząd nałożył na obywateli i przedsiębiorców. Choć eksperci widzą też zmiany na lepsze.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł100-lecie Stada Ogierów w Łącku. Będzie piknik i wiele atrakcji
Następny artykułII Śląski Konwent Klimatyczny CLIMATE-CON 2023 na Stadionie Śląskim