Sprawdzenie OC sprawcy – najpierw poproś o polisę!
Poszkodowany w pierwszej kolejności powinien poprosić sprawcę o udostępnienie dokumentów pojazdu. Należy skontrolować np. ważność przeglądu technicznego. Kluczem do sukcesu jest jednak sprawdzenie OC sprawcy. Konieczne jest przyjrzenie się dacie ważności polisy oraz spisanie jej numeru oraz nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego.
Gdyby się okazało, że sprawdzenie OC wykaże brak polisy dla auta sprawcy, poszkodowany nie musi się martwić. Otrzyma odszkodowanie – wypłaci je dowolna firma ubezpieczeniowa. Ta poprosi jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) o zwrot kwoty, a ten z kolei będzie rościł sobie prawo do zwrotu środków od sprawcy – na zasadzie tzw. regresu.
Sprawdzenie OC pojazdu: jaka jest alternatywa?
Kierowcy obecnie nie mają obowiązku posiadania przy sobie dokumentów pojazdu. A to sprawia, że problemem może być sprawdzenie OC sprawcy. Jaka jest alternatywa? Zawsze na miejsce zdarzenia można wezwać policję. Funkcjonariusze nie tylko ocenią zdarzenie, ale również skontrolują pojazdy biorące w nim udział. Sprawdzenie OC pojazdu jest jednym z elementów procedury. Zapis o polisie pojawi się później w notatce sporządzonej przez policjantów. A to z kolei pomoże poszkodowanemu w uzyskaniu odszkodowania z OC.
Zobacz również:
UFG: sprawdzenie OC też w sieci!
Oczywiście może się okazać, że kierowcy nie będą chcieli wzywać na miejsce zdarzenia policji. Jak w takim przypadku i przy braku dokumentów powinno przebiegać sprawdzenie OC auta sprawcy? Wystarczy skorzystać z telefonu komórkowego z dostępem do Internetu. Dane wyświetlą się na stronie UFG.pl. Należy wejść w zakładkę baza OC i AC, wejść w link sprawdzenie OC oraz wpisać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN. Konieczne jest też wskazanie daty zdarzenia – na tej podstawie system określa czy tego dnia auto posiadało ważną polisę OC.
Mam numer polisy sprawcy. I co dalej?
Samo sprawdzenie OC pojazdu nie wystarczy. Aby uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji, konieczne jest przyznanie się do winy. Osoba, która spowodowała kolizję, powinna zatem napisać oświadczenie. W nim powinna określić okoliczności zdarzenia wraz z dokładnym czasem i miejscem, pojazdy biorące udział oraz numer polisy ubezpieczeniowej swojego auta.
Do odszkodowania z OC może się przydać też notatka policji. Ta może być konieczna w sytuacji, w której sprawca nie przyznaje się do winy i chce, aby spór rozstrzygnęli funkcjonariusze.
Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji. Jak to zrobić?
Mam numer polisy sprawcy i mam jego oświadczenie. Co dalej? Należy zgłosić roszczenie. Poszkodowany może chcieć odszkodowania z OC sprawcy kolizji w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Gotówkowej, gdy naprawi pojazd we własnym zakresie. Bezgotówkowej, gdy ubezpieczyciel będzie się rozliczał z warsztatem wykonującym naprawę.
Zobacz również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS