Grudzień 7, 2019 6:44 AM
Nieustanowienie w terminie żądanej przez wykonawcę gwarancji zapłaty oraz brak współdziałania zamawiającego niezbędnego dla realizacji umowy – to powody, dla których Energopol Szczecin odstąpił od budowy obwodnicy Tarnobrzega. Magistrat kwestionuje te zarzuty i nalicza kary.
PISMO Z ENERGOPOL SZCZECIN: Pismo EP-SA_505-984_11_2019 22.11.2019-1
W komunikacie przesłanym przez rzecznika UM Tarnobrzeg czytamy:
– Ustosunkowując się do podnoszonych zarzutów, w zakresie rzekomego niezłożenia gwarancji bankowej, Gmina wskazuje, iż w dniu 25 czerwca 2019 r. przekazała Wykonawcy gwarancję bankową w zakresie zgodnym z żądaniem Wykonawcy. Gwarancja została złożona w terminie, liczonym od dnia otrzymania wezwania do jej złożenia przez Zamawiającego tj. od dnia 13 maja 2019r. W tym zakresie twierdzenia Wykonawcy są oparte na nieprawdziwych okolicznościach.
Natomiast w zakresie zarzutu „braku współdziałania Zamawiającego niezbędnego do realizacji Umowy”, trzeba wskazać, że przez cały okres umowy, wykonawcy udzielane były przez Gminę wszelkie niezbędne informacje, na co potwierdzeniem jest obszerna korespondencja. Wykonawca otrzymywał także wsparcie w zakresie uzyskania decyzji czy zezwoleń. Wydział Techniczno – Inwestycyjny i Drogownictwa pozostawał w stałym kontakcie zarówno z przedstawicielami Wykonawcy, a w razie potrzeby również projektantami z firmy podwykonawczej. Warto podkreślić, że przekazana wykonawcy dokumentacja, w tym Program Funkcjonalno Użytkowy w sposób jednoznaczny określiły obowiązki Wykonawcy, z uwzględnieniem specyfiki zamówienia prowadzonego w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Mimo to wykonawca nie przyjął odpowiednich rozwiązań projektowych, które byłyby zgodne z posiadaną dokumentacją. Wykonawca pozostawał również w zwłoce w uzyskiwaniu odpowiednich uzgodnień, decyzji czy zezwoleń. Mimo szeregu spotkań i obszernej korespondencji, I etap prac – obejmujący prace projektowe, nie został zakończony w terminie, a wykonawca nie przedstawił żadnych racjonalnych argumentów uzasadniających opóźnienie. Wobec nieakceptowalnego opóźnienia prac Gmina wezwała pismem z dnia 23 października 2019 r. Wykonawcę do przedłożenia opracowanej kompletnej dokumentacji projektowej, w tym uzupełnienia dokumentacji do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie w nieprzekraczalnym terminie do 30 października 2019 r. Wykonawca w odpowiedzi na w/w. pismo nie przedłożył kompletnego projektu, a jedynie część dokumentacji, w tym przygotowane uzupełnienie dokumentacji do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Po stwierdzeniu istotnych braków w dokumentacji, dla dobra współpracy i inwestycji Gmina wezwała Wykonawcę do udzielenia wyjaśnień do dnia 29 listopada 2019 r. W odpowiedzi na przedmiotowe pismo Gmina otrzymała odstąpienie od umowy, co tylko pozwala stwierdzić, że Wykonawca nie jest w stanie Wykonać przedmiotowej inwestycji.
Gmina w dniu 5 grudnia 2019 r. skierowała do Wykonawcy pisemną odpowiedź, w całości kwestionując zarzuty przedstawione w wymienionym oświadczeniu o odstąpieniu, uznając je za nieskuteczne. Gmina szczegółowo odniosła się do wszystkich podnoszonych kwestii, a w konsekwencji stwierdzonych opóźnień i innych uchybień w wykonaniu umowy, Gmina złożyła oświadczenie o odstąpieniu od umowy z winy Wykonawcy. Wobec powyższego zostały naliczone kary umowne do których zapłaty wraz z kosztami udzielenia gwarancji zapłaty Wykonawca został wezwany.
Z racji, że Gmina nie ma jeszcze potwierdzenia odbioru przedmiotowego pisma przez Wykonawcę, o jego szczegółowej treści poinformujemy po pozyskaniu informacji o doręczeniu.” – koniec cytatu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS