Podziel się na Facebooku
Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze
Obrzęk limfatyczny to nagromadzenie płynu, zwanego limfą, w tkankach pod skórą, gdy coś blokuje jej normalny przepływ. Powoduje obrzęki i duży dyskomfort. Często występuje w rękach lub nogach, ale może również dotyczyć twarzy, szyi, pleców, brzucha i narządów płciowych. Pamiętaj, by nie lekceważyć objawów i umówić się do specjalisty.
Objawy
Obrzęk limfatyczny powoduje obrzęk, któremu towarzyszy uczucie ciężkości, ucisku lub pełności, zwykle ramienia lub nogi. W większości przypadków dotyczy tylko jednej kończyny. Obrzęk nogi zaczyna się zwykle od stopy, a następnie przesuwa się w górę. Z czasem może też objąć łydkę, kolano i kostkę.
Dodatkowe symptomy obejmują tępy ból w chorej kończynie, trudności w poruszaniu lub zginaniu w stawie. Buty, pierścionki lub zegarek nagle wydają się zbyt ciasne. Zwiększa się również ryzyko infekcji. Pojawia się gorączka, ból, ciepło i zaczerwienienie. Jeśli obrzęk limfatyczny ma charakter przewlekły, skóra w dotkniętym obszarze staje się twarda i zgrubiała.
Jak diagnozuje się obrzęki limfatyczne?
Najpierw lekarz zapyta Cię, czy przeszłaś operację, radioterapię lub infekcję w problematycznym obszarze. Pamiętaj, by poinformować go, jeśli miałaś kiedyś żylaki lub ktoś w Twojej rodzinie cierpi na obrzęk limfatyczny.
Następnie specjalista dokładnie zbada dotkniętą kończynę. Może również zmierzyć ręce lub nogi, by sprawdzić, czy istnieje między nimi jakaś różnica. Najprawdopodobniej zapyta Cię także o objawy infekcji, takie jak gorączka, zaczerwienie, ciepło i tkliwość. Zazwyczaj zaleci limfoscyntygrafię, pozwalającą wykryć nieprawidłowości w przepływie lub strukturze chłonki. Podczas badania wstrzykuje się niewielką ilość preparatu znakowanego izotopowo. W ten sposób lekarz może wykryć wszelkie problemy w układzie limfatycznym. Zabieg jest bezbolesny (choć przy zastrzyku możesz odczuć wkłucie).
Obrzęk tłuszczowy – choroba grubych nóg
Niejednokrotnie obrzęknięte nogi wskazują na lipodemię, czyli bolesne zaburzenie tkanki tłuszczowej. Powoduje nadmierne odkładanie się złogów tłuszczu na łydkach i udach, a także pośladkach i ramionach. Występuje niemal wyłącznie u kobiet. Zazwyczaj zaczyna się w czasie pierwszej miesiączki, ciąży lub podczas menopauzy. Nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej może towarzyszyć ból, obrzęki utrzymujące się przez cały dzień, skłonność do siniaków i żylaki. Choć nadal nie ma sprawdzonych leków na lipodemię, to jednak są już dostępne sposoby aby skutecznie zmniejszyć dolegliwości związane z lipodemią. Więcej informacji na temat leczenia na stronie Centrum Leczenie Lipodemy – https://lipodema.pl/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS