Początki projektu „(Nie) rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich” sięgają 2019 r. Z założenia miał dotykać on tego, co we wspólnej historii Polaków i Żydów kontrowersyjne, niewygodne, przemilczane albo zmanipulowane.
– Wierzymy, że rolą nowoczesnych muzeów jest poruszanie tych tematów, które bolą najbardziej. Rzucanie światła na ciemne i skomplikowane opowieści o tym, co chcielibyśmy utrzymać w cieniu. Skupianie się na bliznach nie wynika jednak z pedagogiki wstydu – gotowość stawiania czoła trudnym i traumatycznym fragmentom historii dowodzi siły. Paradoksalnie, przepracowanie najtrudniejszych aspektów przeszłości jest niezbędne, by się z niej wyzwolić – podkreśla Jakub Nowakowski, dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja.
Podczas poprzednich dwóch edycji, w 2019 i 2020 r. (online), goście cyklu poruszali m.in. zagadnienia związane z postawami Polaków w czasie II wojny światowej, strategiami przetrwania Żydów w okresie Holokaustu, antysemityzmem kościoła katolickiego, mityczną „żydokomuną” czy propagandą we współczesnych mediach.
Rozmowy o mniejszości i strachu wobec „Innych”
Czym eksperci zajmą się w tym roku? – Zmierzymy się nie tylko z kolejnymi problemami w skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich, ale również ze stereotypami dotyczącymi innych grup i mniejszości. Wątki te pojawiać się będą we wszystkich dyskusjach, a w całości poświęcone im będzie ostatnie spotkanie. W ramach projektu zwrócimy też uwagę na rolę, zarówno pozytywną, jak i negatywną, mediów w kształtowaniu postaw i wpływaniu na poglądy odbiorców. W czasach, kiedy media często prześcigają się we wzbudzaniu u swoich odbiorców poczucia strachu wobec „Innych”, utrwalaniu podziałów w społeczeństwie i budowaniu narracji opartej głównie na emocjach, wydaje nam się to szczególnie istotne – podkreśla Ada Kopeć-Pawlikowska z Żydowskiego Muzeum Galicja.
Tegoroczni „(Nie) rozłączni” nawiązują do aplikacji „Photographs from Jewish Poland” stworzonej przez muzeum, która prezentuje szerokie spektrum projektów fotograficznych dotyczących Żydów polskich. Organizowane dyskusje będą oparte właśnie m.in. na fotografiach związanych z danym tematem. Te a także konkretne materiały prasowe staną się punktem wyjścia do rozmów z ekspertami. – Przez swą często skrajnie różną wymowę symbolizować będą pewną niejednoznaczność – tak jak niejednoznaczny jest w Polsce stosunek do mniejszości, związane z nimi stereotypy i ich wykorzystanie w przestrzeni publicznej – mówi Kopeć-Pawlikowska.
Fascynacja czy nienawiść?
Pierwsza tegoroczna dyskusja „Pomiędzy fascynacją a nienawiścią. Obraz Żydów we współczesnej polskiej kulturze i mediach” 29 marca. Wezmą w niej udział dr Joanna Michlic, prof. Ireneusz Krzemiński oraz dr Joanna Preizner. – Stosunek do Żydów jest w Polsce niejednoznaczny. Z jednej strony dostrzec można wciąż silne antysemickie uprzedzenia, a także liczne teorie spiskowe. Z drugiej strony niejednokrotnie o Żydach mówi się ze swego rodzaju podziwem czy też fascynacją. Funkcjonują zarówno negatywne, jak i pozytywne stereotypy. Jaki właściwie jest obraz Żydów wśród dzisiejszych Polaków, którzy w ogromnej większości nie mają na co dzień do czynienia z tą mniejszością?
Dyskusję poprowadzi Kazimiera Szczuka.
Obraz Żydów teraz i dziś
Kolejne, kwietniowe spotkanie „Pomiędzy Auschwitz a Oświęcimiem. Sprzeczne opowieści o Polsce” poruszy temat nazw jednego miasta mającego w świadomości obu nacji zupełnie odmienne oblicza. – Oświęcim, Oshpitzin, Auschwitz symbolizują w pewnym sensie różne narracje o Polsce, o historii polskich Żydów i o wzajemnych relacjach. Czy opowieści te da się ułożyć w spójną całość? – będą zastanawiać się eksperci. Wśród tematów pozostałych dyskusji m.in. Sprawiedliwi Wobec Narodów Świata, współczesna społeczność polskich Żydów oraz historyczny i współczesny obraz Żydówek.
Pierwsza dyskusja 29 marca (poniedziałek) o godz. 18 za pośrednictwem platformy Zoom. Szczegółowe informacje na stronie galiciajewishmuseum.org.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS