Przedsiębiorcy mogą już wystawiać faktury w Krajowym Systemie e-Faktur. Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby ten mechanizm był w Polsce obowiązkowy. Dopiero jednak od 1 stycznia 2024 r.
– Rada Unii Europejskiej na razie opublikowała projekt decyzji w tej sprawie. Musi zostać jeszcze zatwierdzona i opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Nie wydaje się jednak, żeby coś jeszcze się w niej zmieniło – mówi Janina Fornalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Przypomnijmy, że Krajowy System e-Faktur (KSeF) to system teleinformatyczny pozwalający wystawiać oraz otrzymywać ustrukturyzowane faktury. Na razie jest tylko jedną z form dokumentowania transakcji. Przedsiębiorcy, którzy chcą z niego korzystać, mają do dyspozycji aplikację Ministerstwa Finansów lub programy komercyjne. Docelowo KSeF ma być obowiązkowy.
Czytaj więcej
Dobrowolne e-fakturowanie nie takie proste
Po pierwszych miesiącach stosowania Krajowego Systemu eFaktur widać już, że system ten nie jest jeszcze w pełni dopracowany. Stąd, warto dobrze się zastanowić nad przystąpieniem do niego już w tym roku.
Ministerstwo Finansów zapowiadało, że stanie się to już w 2023 r.
– Rada Unii Europejskiej zgadza się na stosowanie KSeF od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2026 r. Polski wniosek w tej sprawie został ostatecznie zmodyfikowany, najwidoczniej Ministerstwo Finansów samo uznało, że 2024 r. to realniejszy termin – mówi Janina Fornalik.
Rada UE daje zielone światło na przedłużenie okresu stosowania powszechnego KSeF (Polska może o to wnieść). Podkreśla, że będzie ograniczony do podmiotów z siedzibą na terytorium Polski. Zgadza się też, aby wystawianie faktur w KSeF nie było uzależnione od zgody odbiorcy. Obecnie, gdy system jest dobrowolny, taka zgoda jest potrzebna.
– Wprowadzenie obowiązkowego KSeF to rewolucyjna zmiana dla przedsiębiorców. Skarbówka będzie widziała każdą fakturę w systemie, nie ma możliwości jej wycofania czy anulowania. Jedyny sposób na poprawki to wystawienie faktury korygującej – mówi Janina Fornalik. Podkreśla, że przedsiębiorcy muszą si … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS