A A+ A++

Kardynał Kazimierz Nycz powiedział kilka dni temu, że “jedna godzina lekcji religii w tygodniu powinna być absolutnie obowiązkowa dla wszystkich uczniów, skoro żyjemy w cywilizacji europejskiej”. – Nie da się zrozumieć europejskiej sztuki, muzyki, architektury bez znajomości chrześcijaństwa – podkreślił w rozmowie z PAP.


Zobacz wideo

– Arcybiskup myli tutaj dwie kwestie: religię i religioznawstwo – komentowała w “Poranku Radia TOK FM” Joanna Mucha. – Gdybyśmy rzeczywiście nauczali nasze dzieci religioznawstwa, taki wkład kulturowy w ich edukację, w ich wychowanie, miałby sens. Dzisiaj tej spuścizny kulturowej uczymy de facto na języku polskim – mówiła wiceministra edukacji i wiceprzewodnicząca Polski 2050.

– Religia nie przygotowuje do tego typu zrozumienia naszej kultury. Mamy wszyscy anegdotyczne przykłady, czego dzieci uczone są podczas lekcji religii. W związku z tym decyzja powinna leżeć absolutnie po stronie rodziców, ewentualnie po stronie dzieci wtedy, kiedy już mają możliwość same decydować – uważa polityczka.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

234 tys. ukraińskich dzieci w polskich szkołach

Pytana o liczbę ukraińskich uczniów w szkołach, wiceministra mówiła, że to 134 tys. osób, to ci uczniowie, którzy przyjechali do Polski w 2022 roku, po wybuchu wojny. Poza nimi uczy się w naszym kraju jeszcze 100 tys. uczniów z Ukrainy. – Spodziewaliśmy się 60-80 tysięcy nowych dzieci w naszym systemie. Ta liczba jest znacznie niższa – około 20 tysięcy nowych dzieci ukraińskich. Mamy przypuszczenia, że jakaś grupa rodziców wyjechała z Polski – mówiła rozmówczyni Dominiki Wielowieyskiej.

Od początku roku 36 tys. rodziców ukraińskich przestało pobierać świadczenie 800 plus na dzieci. – Będziemy dzieci ukraińskie, które nie realizują obowiązku szkolnego, traktować tak samo, jak polskie dzieci, które go nie realizują. Czyli naprawdę robić wszystko, co w naszej mocy, żeby odnaleźć to dziecko i żeby spowodować, żeby ten obowiązek szkolny był – zaznaczyła wiceministra Joanna Mucha.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZostań mistrzem wiedzy o Elblągu i zgarnij 3 tys. zł [ Wiadomości ]
Następny artykułDramatyczna sytuacja w okolicznych szpitalach