A A+ A++

Święcenia kapłańskie otwierają przed każdym świeżo upieczonym księdzem nowy rozdział pełen odpowiedzialności, wyzwań, ale także duchowych radości. Jakie obowiązki spadają na barki księdza po święceniach?

Głównym obowiązkiem księdza jest odprawianie mszy świętej. Nie ulega wątpliwościom, że jest to najpiękniejsza, ale i najważniejsza misja, którą każdy kapłan jest zobowiązany odprawić każdego dnia. Eucharystia jest sercem życia duchowego Kościoła, a ksiądz jest powołany do przewodniczenia temu sakramentowi.

Każda msza to nie tylko rutynowe zadanie, ale przede wszystkim duchowa misja, w której ksiądz działa jako zastępca Chrystusa, konsekrując chleb i wino, które stają się Ciałem i Krwią Chrystusa. Co ciekawe, ksiądz nie musi odprawić mszy świętej każdego dnia.

Odmawianie brewiarza, posłuszeństwo i celibat

Ksiądz w czasie święceń kapłańskich zobowiązuje się wypełniać trzy obietnice, które składa Panu Bogu w obecności biskupa i wszystkich zabranych na uroczystości. Mowa o celibacie (bezżeństwie), posłuszeństwie biskupowi w jego decyzjach oraz codzienne odmawianie brewiarza. Zatem kolejnym obowiązkiem księdza jest przestrzeganie złożonych w dniu święceń ślubów.

Przez całe życie kapłan jest zobowiązany, by codziennie modlić się brewiarzem (liturgią godzin) – (minimum pięć z siedmiu części liturgii godzin). Polega to na tym, że o określonych porach ksiądz modli się we wskazanym w brewiarzu schemacie, który składa się z hymnu, trzech psalmów i dwóch czytań, a następnie następuje tzw. responsoria, czyli krótkie modlitwy, w których powtarzają się konkretne wezwania najczęściej zaczerpnięte z Biblii, a na koniec modlitwa zwieńczająca całość.

Ksiądz ma także obowiązek sprawować sakramenty, które są fundamentalnymi momentami w życiu wiernych. Spośród siedmiu sakramentów, każdy wyświęcony ksiądz może udzielać następujących sakramentów: Eucharystię, sakrament pokuty, namaszczenie chorych, małżeństwo (które błogosławi, a nie udziela sakramentu).

Każdy z nich jest kluczowy dla duchowego życia parafian, a ksiądz pełni w nich rolę pośrednika między Bogiem a ludźmi. Nie jest to pisany obowiązek księdza, jednak nie da się ukryć, że sprawowanie sakramentów jest nieodłącznym elementem życia każdego kapłana.

Ważnym aspektem w tej kwestii jest nie tylko udzielanie, ale także przygotowanie parafian do przyjęcia poszczególnych sakramentów. Księża organizują spotkania komunijne dla dzieci, organizują konferencje dla kandydatów do bierzmowania, a także przygotowują katechezy chrzcielne i przedmałżeńskie.

Obowiązki księdza

Kolejnym fundamentalnym, a jednocześnie nieformalnym obowiązkiem księdza jest głoszenie Słowa Bożego. Kazania, homilie i katechezy są narzędziami, przez które ksiądz przekazuje naukę Chrystusa. Musi on dbać o to, aby jego słowa były inspirujące, edukacyjne i prowadziły wiernych do głębszego zrozumienia wiary oraz moralności chrześcijańskiej.

Ksiądz jest również odpowiedzialny za duszpasterstwo i opiekę duchową nad swoją wspólnotą. Obejmuje to odwiedziny chorych, udzielanie duchowych porad, towarzyszenie w trudnych momentach życia parafian oraz wspieranie ich w codziennych problemach. Ksiądz musi być dla swoich wiernych dostępny i gotowy do pomocy, będąc dla nich przewodnikiem duchowym.

Ksiądz jest również odpowiedzialny za edukację religijną i formację duchową wiernych. Oczywiście, nie każdy ksiądz uczy w szkole, jednak wielu spośród kapłanów dostaje taką możliwość. Wówczas jest zobowiązany, by jak najlepiej przekazywać dzieciom i młodzieży prawdy wiary.

Prowadzenie katechez dla dzieci, młodzieży i dorosłych, organizowanie rekolekcji oraz warsztatów duchowych to tylko niektóre z zadań w tym obszarze. Celem tych działań jest pogłębianie wiedzy religijnej oraz rozwijanie życia duchowego parafian.

Administrowanie parafią

Zarządzanie parafią to kolejny ważny obowiązek księdza, a szczególnie po latach kapłaństwa – księdza proboszcza. Musi on dbać o sprawy organizacyjne, finansowe i administracyjne swojej wspólnoty. Obejmuje to nadzór nad budynkami parafialnymi, organizację wydarzeń, koordynację pracy zespołów parafialnych oraz dbanie o transparentność finansową.

Ważnym aspektem jest także praca nad odpowiednim funkcjonowaniem kancelarii parafialnej. Najczęściej te obowiązki pełni ksiądz proboszcz, ale w większych parafiach zdarza się, że w kancelarii parafialnej zasiada wikariusz. Wówczas pełni on funkcję administracyjną – przyjmuje parafian i przeprowadza ich przez wszelkie formalności.

Obowiązki księdza po święceniach kapłańskich są liczne i zróżnicowane, obejmując zarówno aspekty duchowe, jak i praktyczne. Ksiądz pełni rolę duchowego przewodnika, nauczyciela, administratora i społecznika. Jego misja polega na prowadzeniu wiernych ku Bogu, wspieraniu ich w trudnych chwilach i dbaniu o rozwój duchowy wspólnoty.

Zobacz również:

Siewiera: 300-tysięczna armia to cel, do którego powinna dążyć Polska/RMF FM/RMF … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzez lubelski Portal zajrzymy do Nowego Jorku i Dublina
Następny artykułBiblioteczny Piknik Profilaktyczny w Wadowicach już w środę 28 sierpnia