A A+ A++

Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym w polskim systemie oświaty – analogicznie jak uczniowie polscy.

W związku z nowelizacją ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa Ministerstwo Edukacji Narodowej na swojej stronie umieściło ważne informacje dotyczące uczniów z Ukrainy.

Począwszy od nowego roku szkolnego, z dniem 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych w polskim systemie oświaty. Uczęszczanie dziecka do polskiej zerówki, szkoły podstawowej czy ponadpodstawowej będzie warunkiem wypłaty świadczeń rodzinnych 800+ i Dobry Start. Celem zmiany jest wsparcie edukacji, integracji i bezpieczeństwa uchodźców w Polsce.

Szacuje się, że tylko w pierwszych 3 miesiącach wojny ponad 3 mln osób z Ukrainy przybyło do Polski, z czego 43% stanowiły dzieci i młodzież do 17. roku życia. Obecnie trudno ustalić, ile z nich przebywa nadal w naszym kraju, ponieważ w Polsce nie było obowiązku szkolnego i przedszkolnego dla dzieci uchodźczych. Część wróciła na Ukrainę, inne pojechały dalej, do krajów sąsiednich. Ponadto, rodzice wielu dzieci, licząc na szybki powrót do Ukrainy, nie zapisali ich do polskich szkół. Po ponad dwóch latach dzieci te nadal pozostają poza polskim systemem edukacji, nieznane są ich potrzeby, ani problemy. Tymczasem to właśnie ci młodzi ludzie mogą w przyszłości odbudowywać Ukrainę lub wspierać rozwój Polski, jeśli zdecydują się w niej pozostać. Oba kraje będą potrzebować dobrze wykwalifikowanych pracowników w różnych gałęziach gospodarki. Działania, których celem jest dobro dzieci uchodźczych, podejmowane są przez rząd polski w uzgodnieniu ze stroną ukraińską.

Ukraińskie dzieci nadal będą miały możliwość nauki języka polskiego dodatkowo – minimum 4 godziny w tygodniu. Okres dodatkowej bezpłatnej nauki zostanie wydłużony do 36 miesięcy. Dla nauczycieli przewidziane są dodatkowe szkolenia, wsparcie psychologiczne i pedagogiczne. Dzieci będą miały możliwość korzystania z pomocy asystenta międzykulturowego. Przewidywane jest wsparcie finansowe dla organów prowadzących szkoły.

Jakie są wyjątki w procesie nauczania dla Ukraińców?

W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online. Uczniowie w polskiej klasie 8. nie będą musieli zdawać egzaminu z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty.

Szczegółowe informacje w języku ukraińskim na stronach rządowych

Zdjęcie: © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProblemy z terminarzem MotoGP
Następny artykułPrezes NBP Adam Glapiński: W potocznym znaczeniu inflacji w Polsce nie ma