Od blisko roku każdy właściciel nieruchoomści, który chce sprzedać lub wynająć swój dom lub mieszkanie, musi posiadać świadectwo energetyczne. Obowiązek ten ciąży też na osobach, które zbudowały dom po 2009 r. Brak dokumentu może słono kosztować.
Już prawie rok minął od momentu wprowadzenia przepisu, który zobowiązuje właścicieli nieruchomości do posiadania świadectwa energetycznego. Dokument ten zawiera informacje na temat zużycia energii przez daną nieruchomość w ciągu roku. Niestety, koszt wyrobienia takiego świadectwa nie jest niski, a brak tego dokumentu może skutkować nałożeniem wysokich kar finansowych.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne?
Ustawa o świadectwie energetycznym wprowadziła wiele nowych obowiązków dla właścicieli budynków. Jak się okazuje, nie są one tanie. Za wyrobienie tego dokumentu trzeba zapłacić sporo.
Koszt wyrobienia świadectwa energetycznego zależy przede wszystkim od lokalizacji i wielkości nieruchomości. Zazwyczaj tego rodzaju usługa kosztuje kilkaset złotych. W niektórych regionach możemy zapłacić więcej, lecz to dotyczy przede wszystkim właścicieli nietypowych nieruchomości. Na myśl przychodzą tu przede wszystkim duże, leciwe budynki.
Aby otrzymać świadectwo energetyczne, konieczne jest przeprowadzenie tzw. operatu energetycznego. Zadanie to mogą wykonać jedynie wykwalifikowani specjaliści, którzy dokładnie ocenią i przeanalizują zużycie energii elektrycznej w danym obiekcie.
Kara za brak świadectwa energetycznego
Brak świadectwa energetycznego podczas kontroli może skutkować nałożeniem grzywny, która może wynieść nawet 5 tys. złotych. Świadectwo energetyczne to nie jedyna zmiana, która dotknęła właścicieli nieruchomości. Wprowadzono również kontrole systemów ogrzewania. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, mogą one odbywać się:
- co najmniej raz na 5 lat – dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
- co najmniej raz na 2 lata – dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
- co najmniej raz na 4 lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
- co najmniej raz na 3 lata – dla źródeł ciepła niewymienionych w lit. a–c, dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW.
Świadectwo charakterystyki energetycznej – co to jest?
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, świadectwo charakterystyki energetycznej określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Taki dokument ma służyć do przekazania nabywcy informacji o faktycznej kondycji budynku pod względem energetycznym. Świadectwo wystawione po 28 kwietnia 2023 r. pozostaje ważne przez dziesięć lat.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS