A A+ A++

Polska 2050 zawarła porozumienie z Ministerstwem Finansów w sprawie obniżki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. “Największe korzyści dla małych i mikroprzedsiębiorców – obniżka składki zdrowotnej, która napędzi rozwój polskiego biznesu” – czytamy we wpisie partii na platformie X.

"Obniżamy składkę zdrowotną". Jest porozumienie w rządzie
fot. Longfin Media / / Shutterstock

“Mamy porozumienie z ministrem finansów ws. reformy składki” – poinformowała partia Polska 2050 w serwisie X we wtorek przed posiedzeniem Rady Ministrów. Z opublikowanego wpisu wynika, że w nowym budżecie zostaną uwzględnione 4 mld zł pełnej rekompensaty na kolejny rok z tytułu wprowadzonej reformy. 

Zmiana, którą wynegocjowała Polska 2050, dotyczy wyłącznie przedsiębiorców. Dotyczy likwidacji składki zdrowotnej od zakupu środków trwałych. Według pomysłodawców korekta w przepisach podatkowych oznacza “więcej pieniędzy na rozwój firm”. Na ten moment partia nie potwierdziła, czy pozostałe zapisy, złożonego przez nią projektu zmian ws. składki zdrowotnej są objęte porozumieniem. Reforma przygotowana przez Polska 2050 zakłada wprowadzenie trzech ryczałtowych kwoty składki w wysokości 4 proc., 7 proc. i 9,4 proc., liczone od średniego wynagrodzenia.

Reklama

– Zapowiedziałem w Sejmie, że w budżecie zabezpieczyliśmy na to środki, by dokonać pewnej korekty – obniżenia składki zdrowotnej. Jesteśmy w stanie od 1 stycznia zrezygnować z pobierania składki zdrowotnej od sprzedaży aktywów trwałych mówił minister finansów Andrzej Domański podczas Campus Polska Przyszłości.

Natomiast pierwsze deklaracje w tym zakresie pojawiły się już w trakcie posiedzenia Sejmu 26 lipca 2024 r. Już wtedy Andrzej Domański zapowiedział, że od 1 stycznia 2025 r. zlikwidowana zostanie składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży środków trwałych. “Chciałbym dzisiaj jednoznacznie poinformować, że zapewnimy finansowanie zmian w zakresie ograniczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców ze skutkami za rok 2025 na poziomie 4 mld zł” – mówił minister. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Składka zdrowotna od sprzedaży środków trwałych 

Obecnie sprzedaż środka trwałego zalicza się do podstawy wymiaru ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W praktyce prowadzi do wyższych i podwójnych obciążeń. Przychód z tytułu zbycia aktywa trwałego firmy powiększa podstawę nie tylko do wyliczenia podatku dochodowego, ale również składki zdrowotnej. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się na skali podatkowej lub podatkiem liniowym mogą obniżyć podstawę uwzględniając odpisy amortyzacyjne.

Tej opcji nie posiadają osoby korzystające z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przykładowo przedsiębiorca “na ryczałcie”, który sprzeda samochód i przekroczy dotychczasowych próg przychodów będzie musiała wyrównać płatność składki zdrowotnej za cały rok – w nowej wyższej kwocie. 

DF

Źródło:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułV sesja Rady Miejskiej w Szczytnie
Następny artykułUroczystości upamiętniające 85. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej