A A+ A++

W czerwcu oprocentowanie rocznych papierów o zmiennej stopie procentowej wynosiło 5,25 proc. w skali roku, a dwuletnich 5,5 proc. W lipcu odpowiednio 6 i 6,25 proc., a sierpniowych, w związku z kolejną podwyżką stopy referencyjnej NBP o 0,5 pkt. proc. będzie wynosiło 6,5 i 6,75 proc. Banki zyskują więc coraz poważniejszego konkurenta. Tylko w czerwcu w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa zainwestowało trzy razy więcej osób niż w maju.

Na przekór lokatom

Ministerstwo Finansów wystartowało z nową ofertą papierów dłużnych o zmiennym oprocentowaniu uzależnionym od wysokości stopy referencyjnej NBP w czerwcu bieżącego roku. Zmieniło też oprocentowanie innych papierów a w sierpniu zajdą kolejne zmiany. W sprzedaży znajdą się nowe obligacje trzyletnie o oprocentowaniu stałym. Odsetki od nich, w pierwszym okresie odsetkowym będzie naliczane od 100 zł i wynosiło 6,5 proc., a w kolejnych latach od wartości i odsetek naliczonych za poprzedni rok. Papiery te zastąpią dotychczas oferowane trzylatki o oprocentowaniu zmiennym.

Podwyższone będzie też będzie oprocentowanie papierów rocznych obligacji zmiennoprocentowych do 6,5 proc, a dwuletnich 6,75 proc. oraz o 0,5 pkt proc. obligacji o zapadalności od 4 do 12 lat. W pierwszym okresie odsetkowym będzie wynosiło 6,5 proc dla czterolatek i 6,75 dla dziesięciolatek.

Czytaj więcej

Inwestycja na krócej i na dłużej…

Ministerstwo Finansów emituje obligacje skarbowe o różnych terminach wykupu. Najkrótsze są trzymiesięczne, których oprocentowanie jest stałe i naliczane od wartości nominalnej w dniu wykupu. Oprocentowanie serii licowej wynosi 3 proc. Nie zmieni się też w emisji sierpniowej.

Oprocentowanie zmiennych obligacji rocznych w pierwszym miesiącu wynosi będzie od sierpnia wynosiło 6,5 proc. w skali roku, w kolejnych, miesięcznych okresach odsetkowych będzie równe stopie referencyjnej NBP i stałej marży, która na razie jest zerowa. Odsetki wypłacane są co miesiąc. Podobnie jest ze zmiennoprocentowymi dwulatkami, których oprocentowanie uzależnione jest od stopy referencyjnej i powiększane o marżę wynosząca 0,25 proc. W lipcu w sprzedaży są jeszcze trzylatki, z których odsetki uzależnione są od stopy WIBOR 6M. Ich oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 6 proc. w skali roku. Od sierpnia zastąpią je nowe trzylatki o oprocentowaniu stałym.

Obligacje czteroletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację i w sierpniu będzie wynosiło 6,5 proc. a w kolejnych latach będzie równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1 proc. Odsetki będą wypłacane po każdym roku oszczędzania.

… dla rodziny i na przyszłość…

Od czerwca na coraz więcej mogą liczyć beneficjenci Programu Rodzina 500+. Oprocentowanie Rodzinnych Oszczędnościowych Sześcioletnich Obligacji Skarbowych w czerwcu, w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym, zostało podniesione z 3,5 proc. do 5,7 proc. w skali roku, w lipcu do 6,2 proc., a w sierpniu wzrośnie do 6.7 proc. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie sześciolatek będzie zmienne, nadal wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i 1,5-procentowej marży.

Oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji emerytalnych w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wzrosło w czerwcu z majowych 3,7 do 5,75 proc. w skali roku, w lipcu do 6,2 proc., a w sierpniu będzie wynosiło 6,75 proc. W kolejnych okresach odsetkowych będzie zmienne, wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji, marży wynoszącej 1,25 proc. z roczną kapitalizacją. Kapitał będzie się powiększał, ponieważ do wartości oszczędności będą dopisywane odsetki naliczone za poprzedni rok. To inwestycja na lata, ponieważ pieniądze będą wypłacane dopiero po zakończeniu oszczędzania. Ma to jednak sens ze względu na charakter papierów, które wyemitowane zostały dla chcących oszczędzać w nich na przyszłość.


Autopromocja


Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści “Rzeczpospolitej” za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Czytaj więce … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLamborghini Huracan STO – spełnienie marzeń purystów
Następny artykułTour de France Femmes 2022. Marta Lach: “lubię taką wariacką ściganinę”