Jednym z głównych wątków z kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego jest sprawa Europejskiego Zielonego Ładu. Jedni go demonizują, drudzy wychwalają a jeszcze inni przerzucają się wzajemnie odpowiedzialnością za jego zaistnienie. Rzućmy na to okiem.
Europejski Zielony Ład to zbiór inicjatyw politycznych Komisji Europejskiej, które mają w założeniu doprowadzić Europę do neutralności klimatycznej czyniąc kontynent lepszym miejscem do życia. Został on ogłoszony w grudniu 2019 r. przez szefową KE Ursulę von der Leyen (Niemcy, grupa polityczna Europejskiej Partii Ludowej – ta sama co PO i PSL) oraz Fransa Timmermansa (Holandia, grupa polityczna Socjalistów i Demokratów – ta sama co Lewica).
Zielony Ład dotyka różnych obszarów: polityki klimatycznej, przemysłu, budownictwa, rolnictwa, motoryzacji. Znajdziemy tam głośne kwestie “dokręcania śruby” pojazdom spalinowym, dyrektywy budynkowej, odchodzenia od węgla, systemu handlu emisjami ETS czy też ugorowania części terenów upraw, ograniczania użycia pestycydów – a szerzej zmian w rolnictwie. O wielu z tych kwestii każdy z nas mógł słyszeć i trudno je tu teraz referować. Dość stwierdzić, że Zielony Ład dotyka wielu obszarów również naszej codzienności i może je drastycznie zmienić rzekomo w trosce o klimat i naszą szczęśliwą przyszłość.
Wróćmy jednak do odpowiedzialności. Wiemy już kto ten program zainicjował – Komisja Europejska Ursuli von der Leyen a twarzą Zielonego Ładu został wiceprzewodniczący komisji – “dobrze” nam znany Frans Timmermans. By jednak Zielony Ład mógł obowiązywać, to musi go przegłosować PE. Wielu polskich polityków próbuje teraz przedstawiać się jako przeciwnicy Zielonego Ładu, czego dowodem ma być niedawne głosowanie w PE jednej z zielonych dyrektyw, gdzie zarówno europosłowie PiS jak i PO byli przeciw.
A jak było u zarania Zielonego Ładu? Kluczem jest głosowanie rezolucji PE, które odbyło się 15 stycznia 2020 r. Wówczas 23 polskich deputowanych było “za” (obecnie związani z PO, PSL, Polską 2050, Lewicą – w tym podkarpacka poseł Elżbieta Łukacijewska) a 25 “przeciw” (z grupy politycznej Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, związani z PiS – w tym podkarpaccy posłowie Tomasz Poręba i Bogdan Rzońca).
Warto też wspomnieć o wątku rolniczym, bo w oparciu o skróty myślowe próbowano wytworzyć wrażenie, że polski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski współtworzył Zielony Ład dla rolnictwa. Otóż nie. Tworzył on nowe założenia Wspólnej Polityki Rolnej, odrębnego od Zielonego Ładu programu rolnego w UE. Łatwo to zweryfikować.
Cóż więc począć z tym Zielonym Ładem? W mojej ocenie idea, z której się zrodził, jest słuszna ale popełniono dwa zasadnicze błędy. Po pierwsze – reszta świata niespecjalnie przejmuje się celami klimatycznymi mimo mglistych deklaracji. Jeśli nawet Europa osiągnie swój cel, to niewiele w skali globalnej niestety zmieni a my poniesiemy znaczne koszty transformacji. Po drugie – reformy Zielonego Ładu przygotowano w Brukseli pod dyktando ideologicznej agendy, często w oderwaniu od rzeczywistości co w obecnym kształcie przyniosłoby więcej problemów niż korzyści. Przykładowo zagrożone byłoby bezpieczeństwo żywnościowe kontynentu, bo restrykcyjne zasady zwiększyłyby koszty produkcji rolnej albo ją znacznie ograniczyły wymusząjąc import żywności spoza Europy, czyli uzależniając nas od państw trzecich. Podobnie kwestia redukcji emisji dwutlenku węgla w proponowanym kształcie zabije konkurencyjność europejskiej gospodarki pociągając za sobą zależności przemysłowe od dostawców np. z Azji.
Transformacja jest potrzebna, ale realizowana solidarnie w skali globalnej, mądrze przygotowana oraz sprawiedliwie traktująca kraje i ich poszczególne regiony wraz z mieszkańcami aby nie wywołać drastycznie negatywnych skutków lokalnie.
Osobiście nie mam wątpliwości, które ugrupowania na polskiej scenie mają w tej kwestii trzeźwe spojrzenie (mimo swych pewnych błędów), które próbują budować się na ogólnym sprzeciwie i krzykliwych hasłach a które jedynie na potrzeby wyborów udają, że nie płynęły w głównym unijnym nurcie, co poświadczają ich wcześniejsze głosowania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS