A A+ A++

Instytut Pileckiego zaprasza do Augustowa na inaugurację działalności Muzeum Obławy Augustowskiej, które powstaje w Domu Turka, dawnej siedzibie NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. W dniach 12-15 października odbędzie się cykl wydarzeń kulturalnych, które przybliżą mieszkańcom historię nie tylko samej Obławy Augustowskiej, ale również czasów wojennych. Wydarzenie są bezpłatne.

Od lipca tego roku Dom Turka jest własnością Instytutu Pileckiego, który planuje jego gruntowną renowację, poprzedzoną inwentaryzacją i badaniami archeologicznymi w poszukiwaniu wszelkich śladów po więźniach i ofiarach. W przyszłości zostanie w nim otwarta wystawa stała Muzeum Obławy Augustowskiej – oddziału Instytutu Pileckiego. Będzie ona opowiadała o wydarzeniach z lipca 1945 roku i szerzej o historii Augustowa i Suwalszczyzny w XX wieku na tle dziejów Polski i Europy. Należy przypomnieć, że Dom Turka to dawna siedziba i więzienie NKWD w czasie pierwszej okupacji sowieckiej (1940-1941) i na przełomie 1944 i 1945 roku. Przetrzymywano tu i brutalnie przesłuchiwano tzw. wrogów ludu, stąd zarządzano masowymi deportacjami na Wschód. Od 1945 do 1956 roku mieścił się tu Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Miejscowi funkcjonariusze UB znani byli z brutalności, zamordowali kilkadziesiąt osób, z czego przynajmniej kilka zginęło właśnie w tym miejscu. W Domu Turka przetrzymywano także żołnierzy podziemia antykomunistycznego zatrzymanych w ramach Obławy Augustowskiej w lipcu 1945 roku.

 

Muzeum Obławy Augustowskiej rozpoczyna działalność!

 

Muzeum już w najbliższym tygodniu zaprasza mieszkańców Augustowa i Suwalszczyzny do udziału w uroczystej inauguracja jego działalności, podczas której odbędzie się kilka wydarzeń kulturalnych. Dokładny program publikujemy poniżej.

 

Koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego

 

Cykl wydarzeń pod hasłem „Oblicza Obławy” rozpocznie koncert piosenek z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, inspirowanych historią i malarstwem, w aranżacji i wykonaniu Jacka Bończyka oraz aktorów Teatru Ateneum w Warszawie. Będą to m.in.: „Obława”, „Ballada wrześniowa”, „Wigilia na Syberii”, „Alegoria malarstwa” czy „Źródło”.

 

– Dla Kaczmarskiego historia nie była jedynie zbiorem suchych faktów, lecz żywą materią, która kształtuje wyobraźnię pokoleń. Poeta traktował przeszłość jak zwierciadło, w którym Polacy mogą dostrzec zarówno swoje słabości, jak i wielkość, a przez to lepiej zrozumieć samych siebie – mówi Bartosz Gralicki.

 

Bezpłatne wejściówki na koncert w dniu 12 października można odbierać w kasie Kina Iskra w Augustowie.

 

Twarze ofiar Obławy

Kolejnym elementem wydarzeń organizowanych w ramach inauguracji Muzeum Obławy Augustowskiej będzie wystawa w Domu Turka.

-Wystawa, którą otwieramy 13 października, będzie pierwszą od wielu lat okazją, by przejść przez bramę Domu Turka. Podczas tego wydarzenia zaprezentujemy fotografie ofiar Obławy Augustowskiej, mężczyzn, kobiet i dzieci, których Sowieci zamordowali i pochowali w nieznanej do dziś lokalizacji. – mówi Bartosz Gralicki. – Zależy nam na tym, by w symboliczny sposób twarze ofiar oraz świadectwa ich i ich bliskich na stałe zagościły w Domu Turka, którego historia naznaczona jest przemocą i cierpieniem, aby nad nim dominowały i rozświetlały jego mrok. Jest to także znak, że perspektywa ofiar komunizmu zajmie centralne miejsce w narracji przyszłej wystawy stałej Muzeum Obławy Augustowskiej. Opowiadając prawdę o sowieckim totalitaryzmie, dyktaturze komunistycznej w Polsce i stalinowskim terrorze, oddajemy sprawiedliwość rzeczywistości historycznej, przywracamy zjawiskom właściwe proporcje, oddzielamy ofiary od sprawców i dobro od zła.

Jak dodaje Bartosz Gralicki wystawa opiera się na kolekcji zdjęć portretowych osób zamordowanych przez Sowietów w wyniku Obławy Augustowskiej.

-Fotografie, nawet jeśli są zniszczone lub w niskiej jakości, stanowią jedyny nośnik, dzięki któremu wizerunki ofiar zachowały się do naszych czasów. Dzięki zaawansowanym technikom rekonstrukcji cyfrowej i koloryzacji wystawa przywraca naszej pamięci prawdziwe oblicza tych osób. Stając z nimi twarzą w twarz dostrzegamy stratę i rozumiemy skalę zbrodni, która przerwała życiorysy tych odważnych, młodych ludzi, którzy mieli własne plany na przyszłość – podkreśla nasz rozmówca.

 

Pokaz filmu dokumentalnego

 

Kolejnym wydarzeniem „Oblicz Obławy” będzie pokaz filmu dokumentalnego Instytutu Pileckiego pod tytułem „Nazajutrz”, opowiadającego o zakończeniu II wojny światowej. Dokument łączy relacje naocznych świadków tamtych wydarzeń z unikalnymi ujęciami archiwalnymi ze zbiorów Filmoteki Narodowej –Instytutu Audiowizualnego, koproducenta filmu.

-W filmie oddajemy głos Polakom, których koniec II wojny światowej zastał w różnych miejscach i sytuacjach. Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którym nie dane było dotrzeć do Polski, zadawali sobie pytanie: „Wracać czy nie wracać?”. Dla więźniów obozów koncentracyjnych i robotników przymusowych wyzwolenie było dopiero pierwszym etapem długiej drogi do normalności. Z perspektywy Polaków, którzy okres wojny spędzili w kraju, koniec niemieckiej okupacji oznaczał kres niemieckich zbrodni. Jednak komunistyczna władza, która przyszła na ziemie polskie wraz z Armią Czerwoną, na nowo uruchomiła machinę terroru i przemocy. Budziło to opór społeczeństwa wobec sowietyzacji, na który komuniści reagowali zwiększeniem skali represji – informuje Bartosz Gralicki. – Pokaz filmu będzie punktem wyjścia do dyskusji o miejscu i znaczeniu szczególnego doświadczenia historycznego Augustowa i Suwalszczyzny z punktu widzenia procesów kształtujących obraz powojennej Polski i Europy.

 

Młodzież poczuje dylematy powojnia

 

To jednak nie koniec wydarzeń związanych z inauguracją Muzeum Obławy Augustowskiej. W dniach 12-13 października w augustowskich liceach edukatorzy Instytutu Pileckiego przeprowadzą warsztaty dla uczniów oparte na grze decyzyjnej „Dylematy Powojnia”.

-„Dylematy powojnia” to rozgrywana w grupach gra decyzyjna, pozwalająca poznać problemy i historię ludzi z pokolenia doświadczonego przez II wojnę światową, którzy w 1945 r. próbowali odnaleźć się w nowej, skomplikowanej rzeczywistości powojennej Polski. Kolejne karty prowadzą graczy ścieżkami życia bohatera, którego biogram oparto na prawdziwym życiorysie postaci z epoki. Uczniowie muszą zmierzyć się z dylematami i decyzjami przed którymi stanął ich bohater. Los postaci zależy od podjętych przez graczy decyzji. Każdy wybór niesie ze sobą nieodwracalne konsekwencje -zdradza Bartosz Gralicki.

Zapewne będzie to cenna, historyczna lekcja.

 

Szukają pamiątek i świadków

Muzeum zaprasza wszystkich, którzy chcą przekazać pamiątki czy podzielić się swoimi historiami związanymi z Obławą Augustowską czy II wojną światową.

-Z myślą o przyszłej wystawie stałej Muzeum Obławy Augustowskiej w „Domu Turka” rozpoczynamy akcję zbierania pamiątek i świadectw, związanych z losami mieszkańców Augustowa i Suwalszczyzny w XX wieku. Zachęcamy do kontaktu wszystkich gotowych podzielić się z nami swoją historią -informuje Bartosz Gralicki. -Ze świadkami wydarzeń przeprowadzimy rozmowy rejestrowane w formie wideo, które wzbogacą nasze archiwum historii mówionej. Chętnie przyjmiemy do naszej kolekcji artefakty, pamiątki i fotografie. Dokumenty i zdjęcia, które właściciele chcieliby zatrzymać w archiwum prywatnym, zdigitalizujemy i dołączymy do naszych zbiorów cyfrowych.

 

Od 18 października działać będzie tymczasowa siedziba Muzeum Obławy Augustowskiej – oddziału Instytutu Pileckiego. Siedziba znajdować się będzie przy ul. 3 Maja 49. Aby spotkać się z pracownikami muzeum należy na razie umawiać się telefonicznie. Muzeum zaprasza też do wypełnienia specjalnego kwestionariusza, na podstawie którego pracownicy muzeum skontaktują się z każdym, kto chciałby podzielić się swoją historią. Kontakt e-mail: [email protected]

 

Bartosz Gralicki

Beata Perzanowska

 

Program cyklu OBLICZA OBŁAWY

KONCERT | WYSTAWA | FILM

Muzeum Obławy Augustowskiej rozpoczyna działalność!

Augustów, 12-15 października 2021 r.

Organizator: Instytut Pileckiego

Partnerzy: Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Starostwo Powiatowe w Augustowie, Urząd Miejski w Augustowie, Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Białymstoku

„A źródło wciąż bije…”. Opowieści historyczne Jacka Kaczmarskiego

SPEKTAKL MUZYCZNY JACKA BOŃCZYKA Z ZESPOŁEM

12 października 2021 r., godz. 18.00

Kino „Iskra”, Augustów, ul. 3 Maja 38

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina od 5 października.

Wykonawcy: Jacek Bończyk – wokal + gitara klasyczna, Wojciech Brzeziński – wokal, Julia Konarska – wokal, Wojciech Gumiński – bas i Konrad Wantrych – klawisze

Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej

WYSTAWA

Wernisaż: 13 października 2021 r., godz. 18

Wystawa otwarta: 14-24 października 2021 r., godz. 16-20

„Dom Turka”, Augustów, ul. 3 Maja 16

Po pokazie plenerowym wystawa będzie prezentowana w tymczasowej siedzibie Muzeum Obławy Augustowskiej – oddziału Instytutu Pileckiego, ul. 3 Maja 49.

Nazajutrz

reż. Grzegorz Czerniak, Wojciech Saramonowicz

POKAZ FILMU I DYSKUSJA

15 października 2021 r, godz. 18

Kino „Iskra”, Augustów, ul. 3 Maja 38

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina od 8 października.

Po pokazie dyskusja z udziałem zaproszonych gości.

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWracamy z Muzealnym Klubem Szachowym!
Następny artykuł“Interwencja”: musieli zagazować stado 1200 gęsi. Mają żal do weterynarzy