A A+ A++

Nie trzeba nikogo przekonywać, że dobór odpowiednich materiałów dydaktycznych ma kluczowe znaczenie w nauce przedmiotu szkolnego – wiedzą o tym zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Wychodząc naprzeciw zainteresowanym w rzeczowym przygotowaniu do matury z geografii, niniejszy artykuł poświęcamy charakterystyce jednej z wiodących serii na polskim rynku edukacyjnym, jaką jest popularny cykl “Oblicza geografii”.

Ogólna charakterystyka serii

Publikacje wydawnictwa Nowa Era są chętnie wybierane przez dydaktyków z kilku powodów. Po pierwsze, zakres omawianego materiału jest pod kątem merytoryki ściśle dopasowany do wymagań podstawy programowej i zagadnień maturalnych na odpowiednim poziomie. Po drugie, serie z tego wydawnictwa stanowią kompletne i spójne zaplecze materiałów dydaktycznych w nauce przedmiotu.

Przykładowo, omawiane tu “Oblicza geografii” składają się z podręcznika, kart pracy i atlasu map, odpowiednio dla klasy szkoły średniej. Z perspektywy nauczyciela istotną pomoc stanowią materiały multimedialne, umieszczane na stronie internetowej wydawcy, przygotowane w sposób schludny i odpowiadające rzeczowo na bardziej frapujące kwestie w procesie kształcenia z danego przedmiotu.

Niewątpliwym atutem cyklu “Oblicza geografii” jest estetyka i nie chodzi tu wyłącznie o jakość map czy ilustracji (co w przypadku nauki geografii ma ponadprzeciętne znaczenie). Podręczniki są przejrzyście usystematyzowane: każdy dział kończy się podsumowaniem wiadomości i zestawem ćwiczeń, sprawdzających wiedzę. Analogicznie, choć w mniejszej skali, wyglądają “stopki” podsumowujące temat. Istotne fakty i dane statystyczne są wyszczególniane w tabelach lub w wydzielonych kapsułach, wśród których znaleźć można także interesujące ciekawostki.

Ponadto publikacje wchodzące w skład serii dobrze ze sobą korespondują, stwarzając wrażenie spójnego omawiania zagadnień i nie wzbudzając w odbiorcy uczucia zagubienia czy przytłoczenia informacjami.

Warianty i różnice w serii

“Oblicza geografii” zostały opracowane w dwóch zakresach merytorycznych: podstawowym i rozszerzonym, dostosowanych do odpowiednich poziomów maturalnych. Przykładowo, przygotowując się do egzaminu dojrzałości na poziomie podstawowym, powinniśmy wybrać podręcznik “Oblicza geografii 1. Zakres podstawowy”

i kontynuować naukę w oparciu o kolejne części. Warto zauważyć, że edycja rozszerzona posiada dodatkowy, czwarty zestaw, w odróżnieniu od trzyczęściowego zestawu podstawowego. Skład elementów zestawu dla każdej serii jest jednak analogiczny – różnice występują w stopniu trudności zadań.

Szczegółowych informacji na temat serii wraz z multimedialnym wglądem w konkretne publikacje można zasięgnąć na stronie wydawnictwa Nowa Era.

artykuł partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLegenda STARa zawita do Piotrkowa
Następny artykułBIEG KRZYŻAKA JUŻ W NIEDZIELĘ