Wśród Europejczyków angażujących się w wolontariat prym wiodą mieszkańcy Norwegii – ponad 60% z nich przynajmniej raz w roku czynnie angażuje się w działalność społeczną. W Polsce szacuje się, że odsetek ten stanowi około 25%, a wśród tych osób nie brakuje mieszkańców Rumi. Dlatego świętując przypadający 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, warto docenić także lokalnych społeczników.
Dzisiejsze święto, które stanowi wyraz uznania dla wysiłku wolontariuszy na całym świecie, zostało ustanowione w 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem obchodów jest podziękowanie wolontariuszom za ich pracę na rzecz innych. Zazwyczaj aktywność na tym polu związana jest z udziałem w jednorazowych lub cyklicznych akcjach społecznych oraz charytatywnych.
W Polsce wolontariat nie jest tak popularny jak na Zachodzie, głównie ze względu na realia panujące w PRL-u. Ówczesne władze, zmuszając obywateli do prac społecznych w szkołach i zakładach pracy, sprawiły, że idea bezpłatnego świadczenia pracy na rzecz innych uległa wypaczeniu.
Sytuacja zaczęła ulegać poprawie w latach dziewięćdziesiątych, kiedy powstawały liczne organizacje pozarządowe. Nieoceniony wpływ na rozwój świadomości prospołecznej wywarła również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której sztab od 15 lat działa przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi.
Przykładami innych prospołecznych przedsięwzięć, realizowanych na terenie miasta, są m.in. „Wioska Dobra”, „Rumski rajd w drodze po szpik”, „Rumska Szafa Otwarta”, „Ósemka przedszkolakowi”, a także akcje honorowego krwiodawstwa i wiele innych. Tylko w ostatnim czasie mieszkańcy zebrali 25 tysięcy złotych na rzecz chorującego na białaczkę 8-latka, pomogli w organizacji parady niepodległościowej czy też przysłużyli się do realizacji lokalnych obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
– Praca wolontariuszy często pozostaje niezauważona, mimo że angażują się oni w przeróżne aktywności. Tych osób jest w Rumi naprawdę wiele, dlatego z pewnością nie uda mi się dziś każdemu uścisnąć dłoń i osobiście podziękować, ale chciałbym, żeby wszyscy, którzy działają społecznie na rzecz innych, wiedzieli, że darzę ich ogromnym szacunkiem i jestem wdzięczny za ich zaangażowanie. Stwierdzenie, że dzięki tym ludziom świat staje się lepszym miejscem, to nie są puste słowa, tak po prostu jest – mówi Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS