A A+ A++

W sobotę, 28 września, odbędą się uroczystości związane z Dniem Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121, które mają na celu uczczenie pamięci ofiar tego tragicznego miejsca oraz osób, które niosły im pomoc. Pruszków znów stanie się miejscem refleksji nad historią, a także symbolem odwagi i solidarności społecznej.

Uroczystości w Pruszkowie – miejsce pamięci

W ramach obchodów Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121, mieszkańcy oraz goście będą mieli okazję uczestniczyć w ceremonii, która odbędzie się pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”. To miejsce, będące świadkiem tragicznych losów setek tysięcy ludzi, zyska szczególną rangę tego dnia, kiedy to oddamy hołd tym, którzy przeszli przez piekło wypędzenia z Warszawy i okolic. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00, a w ich trakcie obecna będzie Kompania Honorowa Wojska Polskiego, co nada wydarzeniu dodatkowego wymiaru szacunku i powagi.

Historia Dulag 121 – tragedia i nadzieja

Dulag 121, czyli niemiecki oboz przejściowy, funkcjonował w Pruszkowie od 6 sierpnia 1944 do 16 stycznia 1945 roku. W tym czasie przez oboz przeszło od 340 tys. do 650 tys. osób, w tym wiele rodzin zmuszonych do ucieczki przed zbliżającym się frontem. Obóz nie tylko stał się miejscem przymusowej pracy dla wielu, ale również tragiczną kartą w historii Warszawy. Około 60 do 70 tys. ludzi zostało ostatecznie wywiezionych do obozów koncentracyjnych. Mimo dramatycznych warunków, dzięki pracy polskiego personelu, wiele osób udało się ocalić przed najgorszym losem.

Patronat Honorowy i organizatorzy obchodów

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 odbywają się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Organizatorzy, w tym Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, pragną nie tylko upamiętnić ofiary, ale także edukować społeczeństwo o ich losach. Muzeum Dulag 121, będące jednym z głównych organizatorów, ma na celu pielęgnowanie pamięci oraz popularyzację wiedzy o historii tego miejsca i jego znaczeniu w kontekście polskiej tożsamości.

Obchody te to nie tylko przypomnienie o tragicznych wydarzeniach przeszłości, ale również refleksja nad wartościami, które powinny być pielęgnowane w dzisiejszym społeczeństwie: empatią, solidarnością i chęcią niesienia pomocy innym.

Urząd Miejski Pruszków

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiałoruś świętuje po decyzji Świątek. “To wieści więcej niż doskonałe”
Następny artykułRusza konkurs grantowy. Do zgarnięcia 40 000 euro na wspieranie integracji z UE [DO KIEDY NABÓR WNIOSKÓW?]