A A+ A++

W katedrze śś. Janów została odprawiona uroczysta msza św. z okazji Bożego Ciała. W tym roku ze względu na wyjątkowe okoliczności zrezygnowano z tradycyjnej procesji ulicami miasta.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w toruńskiej katedrze co roku jest kulminacyjnym punktem obchodów Bożego Ciała w Toruniu. Nabożeństwo odbyło się pod przewodnictwem biskupa Wiesława Śmigla.

U zarania chrześcijaństwa Eucharystia charakteryzowała się tym, że obok siebie stali arystokraci i korynccy robotnicy portowi, filozof, mędrzec, człowiek wykształcony i analfabeta, bogaty kupiec  i niewolnik, któremu odmawiano praw, asceta i nie mający jeszcze głębokiej wiary neofita, człowiek rozmodlony nieustannie rozmawiający z Bogiem i człowiek, który nie znał żadnych modlitw, potrafił tylko powiedzieć „Bóg” czy „Jezus Chrystus” – mówił podczas mszy św. biskup toruński – Ten, którego dziś adorujemy, to Bóg z nami, pośród nas. Przyszedł On, aby nam pomóc odnowić nasze człowieczeństwo. Jest z nami pomimo naszych słabości i grzechów i pochyla się nad naszym losem.

Msza św. odbyła się z uwzględnieniem obwiązujących rygorów sanitarnych. Zamiast na masowej procesji, jak w latach ubiegłych, wierni zgromadzili się w katedrze, Kościele Akademickim, kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jakuba. Uroczystość zwieńczyło przejście biskupa Wiesława Śmigla z Najświętszym Sakramentem do kościołów stacyjnych na toruńskiej starówce.

***

Boże Ciało (inaczej – Święto Ciała i Krwi Pańskiej) to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Boże Ciało obchodzi się w czwartek w oktawie Zesłania Ducha Świętego, jest to więc święto ruchome. Tradycja jego obchodzenia została zapoczątkowana w parafii Liege we Francji, której biskup Robert ustanowił to święto w 1246 r. w związku z widzeniami bł. Julianny z Cornillon. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus rozszerzył to święto na cały Kościół dla uczczenia pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu. Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym święto nie zostało ustanowione. Uczynił to dopiero papież Jan XXII.

W Polsce po raz pierwszy święto Bożego Ciała wprowadził biskup Nanker w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Tradycyjnym elementem polskich obchodów jest uliczna procesja z Najświętszym Sakramentem, podczas której dzieci sypią kwiaty. Zatrzymuje się ona kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty z każdej z Ewangelii związane tematycznie z Eucharystią.

Żródło: https://diecezja-torun.pl
Fot. Lech Kamiński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPogoda na długi weekend. Ostrzeżenia dla pięciu województw
Następny artykułRudy Molard z czteroletnim kontraktem