A A+ A++

Obchody 110-lecia bitwy legionistów Piłsudskiego przyciągnęły wielu mieszkańców oraz przedstawicieli władz lokalnych, którzy z szacunkiem oddali hołd poległym w Bydlinie. Wydarzenie to stało się nie tylko okazją do upamiętnienia historii, ale także do zacieśnienia więzi społecznych.

Rocznica bitwy na polach Krzywopłot

W dniach, które upamiętniają 110-lecie heroicznej bitwy, mieszkańcy zebrali się na polach Krzywopłot, Bydlina i Załęża. To właśnie tam legionści pod dowództwem Józefa Piłsudskiego zmierzyli się z rosyjskimi siłami. Obchody rocznicowe przyciągnęły uwagę nie tylko lokalnej społeczności, ale także przedstawicieli władz Powiatu Olkuskiego, w tym starosty Bogumiła Sobczyka.

Mogiła legionistów jako symbol pamięci

Na cmentarzu w Bydlinie znajduje się mogiła 46 legionistów, którzy oddali życie w walce o niepodległość. Co roku mieszkańcy gromadzą się w tym miejscu, aby złożyć hołd ich pamięci. Uroczystości odbywają się w atmosferze refleksji i szacunku, a w tym roku zbieżność z Narodowym Dniem Niepodległości dodała im szczególnego znaczenia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się radni Rady Powiatu, tacy jak Andrzej Osuch, Grzegorz Nocoń oraz Tomasz Bargieł.

Uroczystości i rekonstrukcja bitwy

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. Mariusz Karaś. W ceremonii wzięli również udział proboszczowie z okolicznych parafii. Po apelu poległych i salwie honorowej, w której oddano cześć bohaterom, złożono kwiaty pod pomnikiem „krzywopłockich legionowych Termopili”. Uczestnicy mieli również okazję doświadczyć rekonstrukcji bitwy na Wzgórzu św. Krzyża, co przeniosło ich w czasie i umożliwiło lepsze zrozumienie trudnych realiów historycznych. Na zakończenie, w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbył się program artystyczny, w którym wystąpił zespół “Ziemia Kluczewska”.

Wydarzenie to zostało zorganizowane przy współpracy Gminy Klucze, Gminnego Ośrodka Kultury oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Patronat Honorowy nad obchodami objął Wojewoda Małopolski, Krzysztof Jan Klęczar, co dodatkowo podkreśla wagę i znaczenie tego szczególnego dnia dla społeczności lokalnej.

Na podst. Powiat Olkuski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzetarg od syndyka – poradnik dla kupującego
Następny artykułDachowanie na wschodniej obwodnicy Wojnicza