A A+ A++

Publikacja z dnia: 17-10-2022 11:10

Na przełomie XIX i XX w. w dobrym tonie było wybrać się na niedzielną przechadzkę po parku miejskim. Okazuje się, że po 120 latach niewiele się zmieniło.

Lada moment ruszy rewitalizacja Dużego Parku w Nowym Mieście Lubawskim. Postanowiliśmy wybrać się na spacer po niegdyś najpiękniejszym parku całego Pomorza i obejrzeć go przed zmianami.

Zainteresowanie losami liczącego ponad 6 hektarów terenu zieleni urządzonej napawa nadzieją. Była nas niemal pięćdziesiątka!

Na trasie doświadczaliśmy wszystkich uroków tego wspaniałego obszaru. Wspominaliśmy ścieżkę zdrowia, koncerty w amfiteatrze i dawne pomniki. Nie zabrakło niespodzianek: wyjątkowe zdjęcie rodzinne spod postumentu pomnika cesarza Wilhelma przyniósł Waldemar Cellary. Było sporo anegdot z przeszłości, a o przyrodniczych cechach starodrzewu opowiedział Borys Szpryngwald.

Kluczowym tematem wyprawy była zbliżająca się rewitalizacja parku. Uczestnicy byli raczej zgodni: założenia projektu inwestycyjnego Nowe Miasto Lubawskie UM są zasadne i w gruncie rzeczy spełniają większość potrzeb. Historyczny starodrzew również ma pozostać niemal nietknięty. Wyzwaniem jest, by po remoncie i doposażeniu infrastrukturą tchnąć w park życie. Zachęcić mieszkańców do wizyt, zapewnić animację kultury i bezpieczeństwo.

Życzymy sobie i wszystkim nowomieszczanom, by to się udało.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność na naszym oddolnym wydarzeniu. To potwierdzenie, że mieszkańcy naszego regionu interesują się swoim otoczeniem. Troszcząc się o krajobraz wokół, gwarantujemy dobre warunki do życia sobie i kolejnym pokoleniom.

(Fundacja Wybudowanie)

  • Uczestniczka

    17.10.2022 17:42

    Panie Marcinie mówienie, że :
    “Uczestnicy byli raczej zgodni: założenia projektu inwestycyjnego Nowe Miasto Lubawskie UM są zasadne i w gruncie rzeczy spełniają większość potrzeb”.
    Raczej byli zgodni co do jak najmniejszej ingerencji w istniejącą substancję, a w szczególności z zatroskaniem odnieśli się do planów wybrukowania ronda i dojścia do niego od strony ulicy parkowej kostką brukową .

  • piotr..m

    17.10.2022 17:42

    God Save the King śpiewają Anglicy
    W NM nad Drwęcą powinno zabrzmieć Boże chroń przed Barbarzyńcami.
    Zapowiedź – # Historyczny starodrzew również ma pozostać niemal nietknięty # źle wróży temu projektowi. Po tym co widać na Rynku i Parku Róż, jakiego spustoszenia dokonali drwale, strach pomyśleć co tu się będzie działo.
    Po Rewitalizacji ul. Kazimierza W. ( który wcale nie był wielki, tylko był przestępcą ), i Rynku, gdzie zaginęła znaczna ilość historycznego bruku, część starodrzewia pewnie zostanie przerobiona na gdańskie meble i będzie zdobić okoliczne dworki.
    Konsultacje ze społeczeństwem odbywają się po to, by się ODBYŁY, a racja jest i tak po Naszej Stronie (urzędników) – tak było zawsze po poprzednich spotkaniach.

  • Marcin Zalewski

    18.10.2022 05:52

    Do uczestniczki: cóż, stąd określenia “raczej” i “w gruncie rzeczy”. Niespecjalnie czuję potrzebę bronienia urzędu, ale też staram się zachować możliwą obiektywność.
    Wychodzę z założenia, że w porównaniu z projektem Ogrodu Róż czy nawet modernizacją parku nad Drwęcą w Brodnicy to i tak nie jest źle. Projekt zakłada niewielkie ingerencje w drzewostan i tu wszystkie strony osiągnęły (powiedzmy,że) konsensus. Co do tego nieszczęsnego bruku to poczekałbym na projekt po poprawkach. Oczywiście rozmawiamy tylko o planach. Trzeba będzie kontrolować jak przebiega etap wykonawczy.
    W mojej opinii kluczowy wniosek spaceru był inny: nic nie da nawet najlepsza, szanująca przyrodę modernizacja, jeśli później brak pomysłu na animowanie przestrzeni. Dlatego tak ważne jest zaprojektowanie programu społecznej rewitalizacji wokół Dużego Parku.
    Dzięki za obecność na spacerze i pozdrawiam!
    PS. Tytuł artykułu pochodzi od redakcji. Ja obaw nie czuję, raczej zainteresowanie i troskę.

  • Oryginalne źródło: ZOBACZ
    0
    Udostępnij na fb
    Udostępnij na twitter
    Udostępnij na WhatsApp

    Oryginalne źródło ZOBACZ

    Subskrybuj
    Powiadom o

    Dodaj kanał RSS

    Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

    Dodaj kanał RSS
    0 komentarzy
    Informacje zwrotne w treści
    Wyświetl wszystkie komentarze
    Poprzedni artykułZaproszenie dla mieszkańców Piły
    Następny artykułXXII Dzień Papieski w Zambrowie