A A+ A++

Wraz z nowym rokiem – wraca stara stawka VAT. Wzrośnie z obecnych 8 do 23 procent. To ma nie mieć żadnego wpływu na to, ile za tankowanie zapłacimy na przykład w poniedziałek:

Kilka razy już komunikowałem i ten komunikat się nie zmienia: Zrobimy wszystko, by ceny utrzymały się na tym samym poziomie. To oznacza, że ceny na naszych stacjach utrzymają się na tym samym poziomie zapewnia Daniel Obajtek. 

Dopytywany, jak uda się to osiągnąć – czy na przykład poprzez rezygnacje stacji z wysokich marż – prezes Orlenu stwierdza: To są pewne czynniki. Ropa zdecydowanie mniej kosztuje. Złoty się umacnia. Oprócz tego proces dywersyfikacji, zabezpieczenie ropy do polskiego systemu – nie tylko do polskiego, ale do regionu; osiągnięcie naprawdę bardzo dużych synergii ze względu na połączenie z Lotosem. Nasz partner, który daje nam gwarancję dostaw ropy i zwiększenie rynku hurtowego – bo przecież po połączeniu z Lotosem również zwiększyliśmy poziom rynku hurtowego… To wszystko daje efekt, że mamy możliwości, z których korzystamy, by chronić nasz rynek, by chronić kieszeń Polaków. Dziś śmiało mogę powiedzieć, że w Polsce paliwa są jedne z najtańszych w Europie, właśnie dzięki tej polityce. 

Czy Orlen planuje jakieś programy zniżkowe? Orlen zawsze planuje programy w odpowiednim czasie i jeżeli będą możliwości i uznamy za stosowne, że to zdecydowanie zwiększa nam pulę naszych klientów, zwiększa wiarygodność naszej firmy, to oczywiście takie programy będą i takie również planujemy – odpowiada Obajtek.

W rozmowie z RMF FM dodaje, że z końcem stycznia Orlen będzie już przerabiał tylko 10 procent ropy z Rosji. To przede wszystkim dzięki rozważnej polityce, dzięki dostosowaniu naszych rafinerii do innych gatunków ropy, dzięki nawiązaniu wielu kontaktów, podpisanej również umowie z Saudi Aramco – największym producentem ropy na świecie (…) i również dzięki połączeniu Orlenu z Lotosem – ponieważ zwiększyliśmy poziom zakupu ropy. Mało to, w chwili połączenia Lotos przestał przerabiać ropę rosyjską – mówi prezes Orlenu. 

A kiedy spółka odejdzie od surowca rosyjskiego? Uzyskujemy poziom 90 procent spoza kierunku rosyjskiego (z końcem stycznia 2023 – przyp. RMF FM), ponieważ kończy się umowa, którą mamy zawartą. W Polsce jesteśmy już w pełni przygotowani, by uzyskać 100 procent dywersyfikacji. Ale to jest ważne, żeby Europa w tym zakresie była solidarna (…). W związku z tym czekamy na sankcje. Jeżeli będą sankcje i wszyscy dostosują się do sankcji, to my również do tych sankcji się dostosujemy. 

Paliwa i tak są teraz drogie, bo stacje korzystają z wysokich marży. Dzięki temu od jutra przejście na “nowy-stary” VAT ma być dla kierowców niemal nieodczuwalne. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSylwester Janowskiego. Spędzi go razem z gwiazdą TVP
Następny artykułW Nowym Targu dawni działacze “Solidarności” odebrali Krzyże Wolności i Solidarności