Obajtek: chcemy napędzać przyszłość
08.01.2021r. 05:30
“Z jednej strony mamy do czynienia z rewolucją technologiczną – cyfryzacja, która zapewni m.in. zdolność do maszynowego analizowania wielkich zbiorów danych, znacząco obniży koszty digitalizacji procesów oraz pozwoli na lepsze i tańsze prognozowanie.
Na transformację technologiczną nakłada się zielona rewolucja w energetyce. To nie tylko zmiana miksu energetycznego na czystszy i zrównoważony środowiskowo, ale także poszukiwanie nowych, zeroemisyjnych źródeł zapewniających energię nawet dla 10 mld ludzi do 2050 r. Zielona energia staje się coraz bardziej konkurencyjna cenowo wobec paliw kopalnych i ten trend będzie się nasilał.
Transformacja energetyczna jest bardzo mocno związana z rewolucją w podejściu do zmian klimatycznych, zwłaszcza na poziomie wzrostu świadomości i odpowiedzialności za klimat firm, regulatorów, a także konsumentów.
Tempo i skala przemian, które niosą te rewolucje, radykalnie zmieniają model społeczno-gospodarczy. Dodatkowo pandemia COVID-19 przyspieszyła jeszcze te procesy, a podmioty gospodarcze i rządy muszą się mierzyć i projektować nowe strategie działania wobec tych trzech rewolucji jednocześnie” – zauważa prezes PKN Orlen.
“Oceniając te zmiany, uważam, że na wyjściu z pandemicznego kryzysu wygra ten, kto jest wystarczająco zwinny, najszybciej zaadaptuje się do zmian i zaoferuje nowe rozwiązania. Podejście oparte na długofalowym planowaniu, przy założeniu działania w pewnym i przewidywalnym otoczeniu, przewartościowało się. Pandemia nauczyła nas, że zamiast przygotowywać się na coś, co da się przewidzieć, trzeba być gotowym na sprawne reagowanie na to, czego przewidzieć się nie da.
Pierwszy filar wskazuje, że musimy zarabiać na tym, co mamy, zrealizować maksimum wartości z posiadanych aktywów, spełniając jednocześnie zadeklarowane cele redukcji emisji.
Drugim filarem naszej strategii jest rozwój. Chcemy się rozwijać i zmieniać, a więc zarabiać na tym, czego jeszcze nie mamy w portfelu, ale co już zostało wymyślone i jest dostępne na rynku. Są to aktywa, które rozwiniemy z myślą o zarabianiu na nich także w następnych dekadach. Należ do nich petrochemia, energetyka odnawialna, energetyka gazowa oraz detal pozapaliwowy.
Trzecim filarem naszej strategii są nowe technologie i innowacje. Zdajemy sobie sprawę, że powodzenie transformacji koncernu spoczywa w największym stopniu na technologiach i modelach biznesowych, których dzisiaj jeszcze na rynku nie ma. Trzeba je wymyślić, zaprojektować i wdrożyć. Takimi obszarami są m.in. efektywne magazynowanie energii na dużą skalę i nowa mobilność, którą spinają technologie wodorowe. Bardzo istotne jest również zaspokajanie potrzeb rosnącej liczby ludności. W ten obszar wpisują się technologie oraz modele biznesowe recyklingu oraz gospodarki obiegu zamkniętego.
Dobrze rozumiemy wyzwania, które stoją przed PKN Orlen, a nasza strategia pokazuje, jak chcemy na nie odpowiadać. Jedno jest pewne: tempo i kierunek zmian, które obraliśmy, pozwoli nam dotrzeć do celu – być liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej, który osiągnie zeroemisyjność w 2050 r., i siłą napędową polskiej gospodarki. Chcemy napędzać przyszłość. Odpowiedzialnie” – podsumował w “Pulsie Biznesu” Daniel Obajtek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS