A A+ A++

Spotkanie autorskie z Damianem Karolem Markowskim odbędzie się w najbliższy czwartek (9 lutego) w Muzeum Regionalnym w Dębicy. Historyk, w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przedstawi swoją najnowszą książkę pt. „Ostatni dzień Hańczowa. Polsko-żydowskie braterstwo broni w czasach zagłady”.

Spotkanie z Damianem Karolem Markowski będzie prawdziwą gratką dla miłośników historii II wojny światowej i relacji międzyludzkich w tych trudnych czasach.

Pochodzący z Dębicy autor tym razem opowie o swojej najnowszej publikacji pt. „Ostatni dzień Hańczowa. Polsko-żydowskie braterstwo broni w czasach zagłady”. Przedstawił w niej bohaterskich mieszkańców wsi, którzy ratowali Żydów przed Holokaustem. Dzięki relacji świadków pokazał także polsko-żydowskie braterstwo broni w obronie Hańczowa. W latach 1943-1944 stała się ona schronieniem dla około 3 tys. Polaków i Żydów, ratujących się przed niemieckim terrorem i napaściami ukraińskich nacjonalistów. Byli wśród nich uciekinierzy z Wołynia, gdzie UPA dokonywała krwawych rzezi. Wieś ochraniał miejscowy oddział AK oraz grupa żydowskich partyzantów. 2 maja mieszkańcy wsi padli ofiarą niemieckiej pacyfikacji. Hanaczów przestał istnieć.

Damian Karol Markowski jest autorem wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych. Do tej pory ukazały się m.in.: „Płonące Kresy: operacja Burza na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej”; „Anatomia strachu: sowietyzacja obwodu lwowskiego 1944-1953. Studium zmian polityczno-gospodarczych” – publikacja nagrodzona w III edycji konkursu im. Janusza Kurtyki; „Dwa powstania. Bitwa o Lwów 1918” oraz prezentowaną w ubiegłym roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej „Lwów 1944”.

Spotkanie autorskie odbędzie się w najbliższy czwartek o godz. 16:00 w Muzeum Regionalnym w Dębicy.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiS przegrało ważne głosowanie. Opozycja ogłasza sukces
Następny artykułCzeladź chce ratować swoje zabytki. Kominy, zabytkowe szyby i dom przedpogrzebowy