A A+ A++

Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

Prof. Piotr Stepnowski jest nowym rektorem Uniwersytetu Gdańskiego. W tym roku stoi przed nim trudne zadanie odbudowania wizerunku uczelni, po skandalu z plagiatem poprzedniego rektora prof. Jerzego Gwizdały. Wysokie poparcie, jakie uzyskał w wyborach na rektora UG oraz jego program reform, rokują nadzieję, że na uczelni wiele się w tym roku zmieni.

Piotr Myszka z brązowym medalem ubiegłorocznych regat przedolimpijskich w TokioPiotr Myszka z brązowym medalem ubiegłorocznych regat przedolimpijskich w Tokio fot. materiały prasowe

Żeglarz AZS AWFiS Gdańsk wystartuje w przełożonych na ten rok igrzyskach olimpijskich w Tokio (oczywiście jeśli ponownie nie zostaną odwołane). Jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników (specjalista od windsurfingu, czyli deski z żaglem), wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy, nigdy nie stanął na olimpijskim podium. Bardzo blisko tego był w 2016 r. w Rio de Janeiro, ale ostatecznie skończyło się na 4. miejscu. W Japonii podejmie ostatnią próbę.

Monika Chabior

Fot. Martyna Niećko / Agencja Gazeta

1 grudnia została nową wiceprezydent Gdańska odpowiedzialną za edukację i usługi społeczne. CV ma imponujące: wolontariat w Amnesty International, projekty społeczne w Londynie i Pucku. Urzędniczą karierę zaczynała jeszcze u boku Pawła Adamowicza w 2007 r. Ma trzy priorytety: chce stworzyć takie warunki dla dzieci i młodzieży, by mimo pandemicznej izolacji kontynuowały rozwój fizyczny i psychiczny. Po drugie, zamierza wypracować system wsparcia dla osób samotnych, które przebywają na kwarantannie. Po trzecie, zapowiedziała częstszy dialog z młodzieżą.

Tomasz Kloskowski

Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Dla branży lotniczej 2020 był najgorszym rokiem od wielu dekad. Port Lotniczy Gdańsk przetrwał go jednak ze stabilną sytuacją finansową, nie było zwolnień pracowników ani obniżek pensji. W 2021 roku, pod kierownictwem prezesa Tomasza Kloskowskiego, PLG kontynuować będzie swoje dwie ogromne inwestycje. W grudniu gotowy ma być pirs terminalu pasażerskiego T2, rosnąć będą także kolejne budynki lotniskowej “dzielnicy”, czyli Airport City Gdańsk. Nawet jeśli pandemia wciąż w pewnym stopniu będzie paraliżowała ruch lotniczy, to i tak w naszym porcie będzie się dużo działo.

Geworg Sahakian

Geworg SahakianGeworg Sahakian fot. archiwum prywatne

Ormianin z pochodzenia, od 2016 r. ma polskie obywatelstwo i występuje w biało-czerwonych barwach. Zawodnik Cartusii Kartuzy specjalizuje się w zapasach w stylu klasycznym i od kilku lat należy do elity kategorii do 67 kg. Wywalczył brązowy medal mistrzostw świata (2018) oraz srebrny mistrzostw Europy (2019), więc również podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio powinien walczyć o miejsce na podium. Najpierw musi jednak wywalczyć kwalifikację.

Anna Kiełbasińska

Rok temu w mistrzostwach Europy Anna Kiełbasińska biegała jeszcze na 200 m. Teraz jest mocnym punktem sztafety 4x400 mRok temu w mistrzostwach Europy Anna Kiełbasińska biegała jeszcze na 200 m. Teraz jest mocnym punktem sztafety 4×400 m Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Lekkoatletka SKLA Sopot całkiem niedawno przekwalifikowała się ze sprinterki na specjalistkę biegu na 400 m i od razu dołączyła do bardzo mocnej polskiej czołówki. Wraz z koleżankami ze sztafety 4×400 m wywalczyła już srebro mistrzostw świata i złoto halowych mistrzostw Europy (oba sukcesy w 2019 r.). Jeśli tylko igrzyska olimpijskie w Tokio dojdą w tym roku do skutku, to Anna Kiełbasińska ma wielkie szanse znaleźć się w składzie polskiej sztafety i walczyć o medal.

Michał Glaser

Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

2021 rok będzie kluczowy dla losów ustawy metropolitalnej dla Pomorza. Może dać ona naszemu regionowi dodatkowe ok. 200 mln zł rocznie. W ub. roku ponad podziałami politycznymi projekt ustawy przyjął Senat i został on skierowany do prac w Sejmie. Tu dla przyjęcia ustawy potrzebny będzie silny lobbing, za który w części odpowiedzialny jest Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, którego przewodniczącym zarządu jest Michał Glaser.

Katarzyna Figura

Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

W tym roku do kin wejdą dwa filmy, w których będzie można zobaczyć aktorkę filmową i teatralną związaną od kilku lat z Trójmiastem. W polskim kandydacie do Oscara, “Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej, Figura jest jedną z kilku drugoplanowych bohaterek. Jednak w “Chrzcinach” Jakuba Skoczenia wciela się w główną bohaterkę, Franciszkę, która przy okazji chrzcin wnuka chce pogodzić ze sobą skłóconą rodzinę.

Piotr Pawłowski

Piotr PawłowskiPiotr Pawłowski Fot. Facebook

Jest radcą prawnym, koordynatorem grupy Świecka Szkoła Pomorze. Działa na rzecz nie tylko świeckiej szkoły, ale również świeckiego państwa, w którym będzie wyraźny rozdział Kościoła od państwa. Pod koniec ub. roku wysłał do 123 gmin w województwie pomorskim pytanie, ile wydają na pensje dla katechetów, bo chce pokazać, jak wielkie pieniądze z kieszeni mieszkańców i mieszkanek gmin idą na ten cel. W 2021 r. odejście od Kościoła katolickiego w Polsce będzie jeszcze bardziej wyraźne niż do tej pory.

Mirosław Baka

Mirosław BakaMirosław Baka Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

W tym roku znakomitego aktora filmowego i teatralnego Mirosława Bakę będzie można zobaczyć w tytułowej roli Fausta w spektaklu przygotowywanym przez Radka Stępnia w Teatrze Wybrzeże. Młody reżyser obsadził Bakę w głównej roli w “Śmierci komiwojażera”, i Willy Loman w jego interpretacji był jedną z najlepszych ról teatralnych 2019 roku. Rola Fausta może być zcementowaniem tej owocnej współpracy.

Tomasz Ziętek

Tomasz Ziętek Tomasz Ziętek  PAWEŁ MAŁECKI

Pochodzący ze Słupska młody aktor ma na swoim koncie kilka ważnych ról filmowych i kontynuowaną jednocześnie karierę muzyczną z zespołem The Fruitcakes. W tym roku będzie go można zobaczyć w dwóch filmach, w dodatku – w dwóch głównych rolach. W “Żużlu” Doroty Kędzierzawskiej wcielił się w rolę wschodzącej gwiazdy sportu Lowy, a w “Orle. Ostatnim patrolu” Jacka Bławuta zagra kapitana ORP “Orzeł” Jana Grudzińskiego.

Magdalena Grzebałkowska

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Każda książka autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej wzbudza duże emocje. Czy to biografie Beksińskich i Komedy, czy reporterskie biografie “lat”. Na maj zaplanowana jest premiera najnowszej książki ulubionej reporterki i biografistki Polaków. Książka o roboczym tytule “Dzieci wojny” to historia II wojny światowej opowiedziana z perspektywy dorastających w tamtym czasie osób.

Katarzyna Warzecha

Katarzyna Warzecha, reżyserka z GdańskaKatarzyna Warzecha, reżyserka z Gdańska Fot. Paul Grandsard

Młoda reżyserka z Gdańska. Jej krótkometrażowy film animowany „We Have One Heart” był pokazywany i nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach. Zdobył m.in. główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago, co oznacza, że film gdańskiej reżyserki trafił na tzw. długą listę propozycji oscarowych i będzie brany pod uwagę przez członków Akademii Filmowej nominujących do najważniejszej nagrody filmowej świata.

Grzegorz Mocarski

Grzegorz MocarskiGrzegorz Mocarski Fot. Mat. prasowe

Prezes spółki Pomorska Kolej Metropolitalna. Pod koniec grudnia uruchomił trzy ważne inwestycje kolejowe. Budowę bajpasu kartuskiego, elektryfikację PKM oraz przygotowanie dokumentacji dla PKM Południe. W 2021 roku czeka go realizacja tych ważnych dla regionu inwestycji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek autobusu w Warszawie. Jest akt oskarżenia dla kierowcy
Następny artykułPółkolonie online w Klubie Wilkowyje i Urbanowice MCK