Na tę publikację czekały osoby posługujące muzycznie podczas ceremonii ślubnych, kapłani, narzeczeni, ale również każdy, kto niepokoił się, że muzyka na ślubach coraz bardziej “oddala się” od sacrum.
“Materiały pomocnicze w ukształtowaniu muzyki i śpiewu w celebracji sakramentu małżeństwa” to dokument jasno określający muzyczne zasady, jakie obowiązują podczas ceremonii ślubnej, a zawarte w nim konkretne wskazówki i propozycje mogą stać się źródłem inspiracji dla wszystkim związanych z tą liturgią.
– Dla księży, którzy odpowiadają za kształt ceremonii, będzie to podpowiedź, na co zwrócić uwagę w kwestiach muzycznych. Dla narzeczonych będzie pomocą i wskazówką w wyborze repertuaru, podobnie jak dla organistów, solistów czy muzyków – mówi ks. Marcin Sadowski, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej “Musicum” w Płocku.
Jak bardzo potrzebne było uporządkowanie tych kwestii, pokazały emocje, jakie pojawiały się zanim jeszcze dokument został opublikowany. Obawy budziła domniemana lista “utworów zakazanych”. Zawiodą się ci, którzy na nią czekali. Taka lista nie powstała i jak zapewnia ks. Sadowski, cały dokument powstał właśnie po to, aby nie trzeba było niczego zakazywać, a raczej po to, by przypomnieć i pokazać całą paletę muzycznych możliwości.
“Bogactwo zaproponowanych śpiewów i utworów muzycznych ukazuje, że celem opracowania niniejszych materiałów nie jest wykluczenie kogokolwiek z posługi muzycznej podczas ceremonii ślubnych, lecz takie ukształtowanie muzyki, by odpowiadała zarówno wymogom liturgii, jak i wrażliwości narzeczonych” – czytamy w dokumencie.
Owszem, w materiałach znalazła się dość pokaźna lista pieśni, piosenek i utworów, ale tych rekomendowanych do wykonywania podczas liturgii ślubnej. Dodatkowo od strony praktycznej niemalże każda pozycja opatrzona jest linkiem, pod którym można posłuchać wybranego utworu. W niektórych przypadkach uda się pobrać także nuty.
– To nie jest teoretyzowanie czy dokument naukowy, tylko próba przeniesienia wskazań kościoła na praktykę duszpasterską. W razie jakichkolwiek wątpliwości, nareszcie mamy się do czego odnieść. Cieszy nie również, że udało się zebrać naprawdę długą listę propozycji muzycznych, od tradycyjnych po te komponowane zupełnie niedawno. Samych utworów instrumentalnych jest ok. 100, a zestaw pieśni sięga prawie 300 pozycji. Jestem przekonany, że nawet najbardziej wymagający wybiorą z tego repertuaru coś dla siebie – zapewnia dyrektor “Musicum”.
Oprócz muzycznych propozycji, rozpisanych z uwzględnieniem poszczególnych części Mszy św., w publikacji znalazło się również miejsce, m.in. na wprowadzenie czytelnika w liturgię i przypomnienie najważniejszych kwestii związanych z muzyką podczas ceremonii ślubnej, a także konkretne wskazania dla muzyków, solistów, organistów czy narzeczonych.
Na końcu opublikowano odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują przyszłych małżonków, m.in. na co zwrócić uwagę przy wyborze muzyków oraz czy podczas ceremonii może zagrać organista wybrany przez nowożeńców.
Dokument jest dopełnieniem kursów liturgicznych, które od listopada ubiegłego roku odbywają się w płockim instytucie. Dotychczas wzięło w nich udział udział ok. 100 osób związanych z muzyką. 13 lutego kolejna grupa otrzyma stosowne zaświadczenie o odbyciu takiego kursu, które zgodnie ze wspomnianą już instrukcją biskupa płockiego, umożliwi im muzyczną posługę podczas liturgii ślubnej.
Wykładnia Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej dostępna jest na stronie internetowej Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej “Musicum” w Płocku, w zakładce dokumenty (link bezpośredni).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS