A A+ A++

W miniony czwartek (16 listopada br.) w Muzeum Regionalnym w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z dr. Hubertem Ossadnikiem. Historyk, regionalista i przewodnik beskidzki, którego naukowe zainteresowania koncentrują się wokół kwestii związanych z mniejszościami narodowymi, skupił się na omówieniu swojej najnowszej publikacji – „Miedzy Osławą, a Jasiołką. Łemkowszczyzna wschodnia w latach 1918-1939”. Spotkanie z byłym kustoszem Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku stało się również okazją do dyskusji na temat historii i kultury Łemków.

Dzieje Łemkowszczyzny, szczególnie w pierwszej połowie ubiegłego wieku budzą spore zainteresowanie, nie tylko historyków i etnografów, lecz również pasjonatów historii oraz kultury tego absolutnie fascynującego pod względem etnograficznym obszaru pomiędzy Osławą a Dunajcem. Wiele z miejscowości, które niegdyś zamieszkiwali Łemkowie, dzisiaj już nie istnieje. Każda próba przybliżenia kultury, obyczajów, czy też religijności dawnych mieszkańców południowo-wschodniej części Polski, zasługuje zatem na szczególną uwagę. Do grona badaczy, dla których odkrywanie Łemkowszczyzny znalazło się w centrum naukowych dociekań, należy między innymi dr. Hubert Ossadnik. W środę (16 listopada br.) historyk, regionalista, kustosz dyplomowany Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku odwiedził Jasło, aby w siedzibie Muzeum Regionalnego w Jaśle opowiedzieć o swoich badaniach nad dziejami wschodniej Łemkowszczyzny w okresie międzywojennym. Inicjatorem spotkania był Edwin Bebło, przewodnik beskidzki i regionalista.

–  Moje zainteresowanie Łemkowszczyzną ma dwojaki charakter. Z jednej strony Dolina Osławy, Rzepedź, a szczególnie Komańcza, były miejscowościami, które w okresie PRL zachowała się ludność łemkowska, różnie określająca się pod względem etnicznym. Działała tam cerkiew prawosławna, a następnie grecko-katolicka. Region ten był więc bardzo interesujący pod względem etnograficznym, czego na co dzień nie spotykało się w innych częściach kraju. Z drugiej strony byłem pracownikiem Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie badania nad grupami etnograficznymi prowadzone były dosyć intensywnie. Warto dodać, powodował mną również zwykła ciekawość – mówił dr Hubert Ossadnik.   

Autor książki w detalach omówił szczegóły dotyczące prac nad wydaną w tym roku publikacją. Sporo miejsca poświęcił źródłom do poznania dziejów wschodniej Łemkowszczyzny w latach 1918-1939. Uczestnicy spotkania mieli również niepowtarzalną okazję do obejrzenia fotografii pochodzących z archiwum Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, w tym zdjęć prof. Romana Reinfussa, ukazujących między innymi codzienne życie Łemków w okresie międzywojennym. Wśród nich nie zabrakło fotografii wykonanych na terenie powiatu jasielskiego, na przykład w przedwojennej Świerzowej.

Na zdjęciu dr Hubert Ossadnik/fot. M. Dziedzic

W programie spotkania przewidziano również panel dyskusyjny. Pytania dotyczyły między innymi zagadnienia tożsamości etnicznej mieszkańców przedwojennej Łemkowszczyzny.

MD

Napisany dnia: 17.11.2023, 19:11

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚmiertelne potrącenie na drodze pomiędzy Knyszynem a Jasionówką
Następny artykułPolicja Giżycko: Policjanci poszukują 26-latki