A A+ A++

Polskie starzejące się społeczeństwo staje przed wyzwaniami związanymi z „silver tsunami”. Polityka senioralna jest obszarem rozległym, który wymaga wsparcia innowacji technologicznych i solidarności społecznej, na co zwracała uwagę minister Marzena Okła-Drewnowicz, podczas 20. Konferencji „Medical and Sport Technologies & Young Biomechanists”, organizowanej przez Towarzystwo Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia, która odbyła się 17-19 maja w Wiśle.

Wokół rozwoju inżynierii biomedycznej i innowacji technologicznych

Wydarzenie zgromadziło środowisko naukowców, profesorów oraz przedstawicieli przemysłu i medycyny, a poruszane tematy oscylowały wokół aktualnych problemów inżynierii biomedycznej i innowacji technologicznych.

Podczas panelu pt. „Wdrażanie innowacji w systemie ochrony zdrowia” szeroko dyskutowano na temat nowoczesnych technologii i ich możliwym wpływie na system ochrony zdrowia.

Wśród rozmówców znaleźli się Marzena Okła-Drewnowicz, minister polityki senioralnej, prof. Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Piotr Ładyżyński, dyrektor Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, Jerzy Szewczyk, prezes Zarządu Pro PLUS, Marcin Bruszewski, członek zarządu i dyrektor ds. inwestycji American Heart of Poland oraz prof. Sławomir Blamek, dyrektor Narodowego Centrum Onkologii.

Podczas dyskusji podkreślano, że polskie społeczeństwo się starzeje, co generuje nowe wyzwania i potrzeby zwłaszcza w zakresie innowacyjnych rozwiązań.

Polityka senioralna jest obszarem rozległym, a każdy z tych obszarów wymaga wsparcia innowacji technologicznych i solidarności społecznej – zaznaczyła Marzena Okła-Drewnowicz, minister polityki senioralnej. – Pracujemy m.in. z minister edukacji Barbarą Nowacką i ministerstwem cyfryzacji, aby wprowadzić pilotażowy program „szkoły międzypokoleniowej” po to, żeby na podstawowym szczeblu, np. w szkole wiejskiej, dzieci mogły przekazać swoje kompetencje cyfrowe wykluczonym cyfrowo osobom starszym. Tak jak jest w domu: osoby starsze, gdy potrzebują dowiedzieć się, jak skorzystać ze smartfona pytają wnuczka. Chcemy taką praktykę przenieść do szkół. Taki program będzie rozwiązaniem, które ma na celu uświadomić nam, że politykę senioralną zbudujemy tylko na fundamencie solidarnościowym – podkreślała Okła-Drewnowicz.

Opieka długoterminowa

Polityka senioralna to wyzwania. Starzenie się polskiego społeczeństwa będzie przyspieszać. Aspekt aktywizacyjny jest zadbany przez samorządy, ale nie mamy systemowych rozwiązań, jeśli chodzi o opiekę długoterminową – mówiła minister Okła-Drewnowicz. – Moim priorytetem jest, abyśmy jako państwo mogli pomóc w organizacji opieki nad bliską osobą członkom rodziny, które mają pozostać aktywne na rynku pracy – wskazywała minister. W jednym z kamieni milowych KPO mają znaleźć się środki finansowe na tzw. bon senioralny oraz rozwiązania robotyczne. Zgodę musi wyrazić Komisja Europejska. – Wstępnie to rozwiązanie ma zielone światło – oznajmiła ministra.

Rewizja KPO

30 kwietnia odbyła się rada ministrów poświęcona rewizji Krajowego Planu Odbudowy. W ramach rewizji, Polska zaproponowała m.in. zmianę kamienia milowego nr 70. Dotyczy on opieki długoterminowej, a konkretnie wzrostu zatrudnienia na rynku pracy w obszarze opieki długoterminowej. Minister Marzena Okła-Drewnowicz w trakcie panelu w Wiśle podkreślała, że przez ostatnie lata niewiele zostało zrobione w tym temacie, a zgodnie z pierwotnymi ustaleniami do końca tego roku miały być wdrożone rozwiązania.

Dlatego proponujemy Komisji Europejskiej, aby przedłużyć realizację tego zagadnienia do w 2026 r. – podkreślała. – Potrzebujemy opiekunów. Największy problem będziemy mieli z pracownikami w tym sektorze. Dlatego bez nowoczesnych technologii, bez robotów nie damy rady. Myślimy m.in. o dofinansowaniu robotów, które przenoszą chorą osobę np. z łóżka do toalety, z których osoby starsze bardzo chętnie korzystają, bo zapewniają im intymność. W najbliższym czasie taki robot będzie testowany w jednym z domów pomocy społecznej w Opolu, ale bardzo byśmy chcieli, żeby takie wsparcie było powszechne i systemowe. Bez nowoczesnych technologii i bez przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu nie poradzimy sobie – podkreślała ministra.

Autorytety politykazdrowotna.com ponownie przyznane. Zobacz kto jest Autorytetem w 2024 roku

 Nowoczesne rozwiązania to konieczność. Możemy robić mniej inwazyjne zabiegi, wspomagać pracę personelu medycznego, a tym samym zwiększać komfort leczenia naszych pacjentów. Do tego są potrzebne innowacyjne rozwiązania, na przykład podnośniki, które w szpitalach powinny być standardem – powiedział dyrektor Marcin Bruszewski, dyrektor ds. inwestycji American Heart of Poland.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkańcy z prośbą do kierowców
Następny artykułGdzie jest burza? Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia przed nawałnicami