A A+ A++

W Świdniku, przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym, działa Ośrodek Wsparcia i Testów, który świadczy porady osobom z niepełnosprawnością, a także członkom ich rodzin, w wyborze technologii asystujących, a także umożliwia bezpłatne wypożyczenie potrzebnego sprzętu. Ofertę OWiT zaprezentował w Klubie Seniora Centrum Usług Społecznych Wojciech Danielak.

– Jesteśmy Państwa sąsiadami, ośrodek mieści się przy ul. Norwida 4. To program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Powstał pod koniec 2021 roku i ma trwać do końca 2024 roku, z możliwością przedłużenia na kolejne lata. W całej Polsce jest 19 OWiT-ów, w tym dwa w województwie lubelskim. Świdnicki ośrodek doradza osobom z dysfunkcjami, z orzeczeniem, a także rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami oraz osobom starszym, które chciałyby zakupić, na przykład sprzęt rehabilitacyjny czy wspomagający. Mogą najpierw przyjść do nas, wypożyczyć takie urządzenie, zobaczyć czy się sprawdzi, przetestować z warunkach domowych, bez ponoszenia żadnych kosztów. Udzielamy również instrukcji odnośnie jego obsługi – wyjaśniał Wojciech Danielak, kierownik OWiT. Dodał:  – Przystąpiliśmy również do akcji „Przewijamy Polskę”, która ma na celu pomóc osobom z niepełnosprawnościami w bezpieczny i godny sposób dokonać czynności higienicznych, między innymi zmienić pieluchomajtki lub inne środki chłonne. W naszym ośrodku jest specjalny pokój sanitarno-pielęgnacyjny, tzw. Komfortka, z którego mogą skorzystać wszyscy zainteresowani.

Dostępny w Świdniku sprzęt podzielony jest na kategorie:

1.Technologie asystujące uniwersalne dla wszystkich rodzajów niepełnosprawności, na przykład: laptopy, smartfony, tablety, drukarki wielofunkcyjne, słuchawki, aparaty fotograficzne, kamerki internetowe, smartwatche, koncentratory tlenu.

2.Technologie asystujące dla osób głuchych, słabo słyszących oraz doświadczających problemów w porozumiewaniu się za pomocą mowy, noszących aparaty słuchowe, na przykład: pętle indukcyjne stacjonarne, urządzenia wspomagające słyszenie, Tobii I-16, czyli urządzenie zapewniające efektywną komunikację we wszystkich możliwych formach – komunikację bezpośrednią, syntezę mowy, sterowanie otoczeniem czy uproszony dostęp do komputera, Big Step – by Step, czyli komunikator, który pozwala nagrać szereg komunikatów na trzech poziomach, odtwarzanych później sekwencyjnie, po każdorazowym naciśnięciu przycisku.

3.Technologie asystujące dla osób z dysfunkcjami kończyn górnych, na przykład: przyciski bezprzewodowe, klawiatury specjalistyczne, joysticki, specjalistyczne urządzenia umożliwiające sterowanie wzrokiem PCEye, Cyber Oko – system do neurorehabilitacji i komunikacji osób z dysfunkcjami neurologicznymi i zaburzeniami rozwoju.

4.Technologie asystujące dla osób z niewidomych, słabowidzących i głuchoniewidomych, na przykład: linijki i notatniki brajlowskie, drukarki brajlowskie (do skorzystania w ośrodku), OrCam MyEye, czyli kamera pozwalająca na błyskawiczny odczyt tekstu z każdej powierzchni, również kodów kreskowych oraz rozpoznawanie twarzy, produktów, kolorów i banknotów, oprogramowanie powiększające litery bądź czcionkę na ekranach komputerów, czytniki książek, lupy elektroniczne, powiększalniki z kontrastem koloru.

Aby skorzystać z wypożyczalni OWiT, należy posiadać aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Trzeba także założyć konto na stronie PFRON. Sprzęt można wypożyczyć na okres od 14 do 90 dni.

– Konto jest bardzo przydatne, ponieważ w przypadku, kiedy zdecydujemy się na zakup jakiegoś potrzebnego urządzenia i będziemy starali się o jego dofinansowanie, wcześniejsze wypożyczenie z OWiT daje dodatkowe punkty przy rozpatrywaniu wniosku. Można tam również wkładać wnioski na turnusy rehabilitacyjne, refundowane przez PFRON – wyjaśniał W. Danielak.

PFRON podpisał też umowę z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, w wyniku której we wrześniu ubiegłego roku utworzono wypożyczalnię centralną, oferującą, między innymi, specjalistyczne łóżka inwalidzkie, wózki, aparaty słuchowe, podnośniki elektryczne, urządzenia do sterowania wzrokiem. Wnioski należy składać przez Internet, w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW), pod linkiem https://sow.pfron.org.pl/. Wypożyczenie jest płatne, wynosi 2%  wartości wypożyczanego sprzętu, który możemy pozyskać na rok, z możliwością przedłużenia do 3 lat. Kwota ta podlega zwrotowi, kiedy oddajemy urządzenie.

Informacje o świdnickim OWiT dostępne są na stronie https://owit.sosw.eu/

aw

Głos Świdnika Klub Seniora CUS OWiT Świdnik SOSW Świdnik Świdnik

Last modified: 15 marca, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie żyje Ernest Bryll. Słynny pisarz, poeta i dziennikarz miał 89 lat
Następny artykułДощ із мокрим снігом – яку погоду прогнозують на завтра