Drewniane domy i zabudowy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów. Stosunkowo niewielki koszt budowy oraz krótki termin realizacji stanowią o rosnącej popularności konstrukcji. O funkcjonalności i użytkowaniu budynków z drewna rozmawialiśmy z Przemysławem Balcewiczem, dyrektorem firmy Eko Architektura.
Krótko o Eko Architekturze
Eko Architektura od ponad 10 lat zajmuje się produkcją i sprzedażą budynków z drewna. Ofertę firmy stanowią altany ogrodowe, sauny, garaże, wiaty, czy wreszcie drewniane domki całoroczne o wysokiej klasie energooszczędności. Dewizą organizacji jest zadowolenie klientów i pomoc w realizacji ich pomysłów. Eko Architektura bazuje na czterech fundamentach:
- konkurencyjna cena, jedna z najniższych na rynku,
- standard premium od momentu projektu do wykończenia konstrukcji,
- krótki termin realizacji, w tym produkcja domku w ciągu 2-3 tygodni od zamówienia,
- możliwość realizacji projektów indywidualnych.
O kwestie związane z produkcją i korzystaniem z drewnianych domków całorocznych zapytaliśmy dyrektora Eko Architektury, Przemysława Balcewicza.
Rozmowa z Przemysławem Balcewiczem
Drewniany dom w Polsce brzmi dość awangardowo. Czy znajdują się chętni na zimowy wypoczynek w całorocznych domkach z drewna?
Oczywiście. Inwestorzy często pytają nas, jak wysoko oceniamy komfort przebywania w domku zimą oraz jak wygląda kwestia jego dogrzewania i zużycia energii. Nasze konstrukcje wyposażamy w nowoczesne izolacje, więc nie ma mowy, żeby ktoś w nich zmarzł. Zimą w środku ma być ciepło, a latem chłodno. W zależności od wybranego modelu domki mogą mieć kilkadziesiąt metrów kwadratowych, co uważam za wygodne warunki wypoczynku nawet dla dużych rodzin. Do tego dochodzi kwestia lokalizacji – domki możemy postawić na działkach letniskowych i rekreacyjnych tak naprawdę wszędzie. Wiele naszych konstrukcji stoi w górach, gdzie turyści odpoczywają nawet zimą. Zapewniam więc, że są to budynki dostosowane do warunków klimatycznych, panujących w Polsce.
Czy spotyka się Pan z wątpliwościami klientów co do trwałości drewna?
Od tego zaczynają się prawie wszystkie rozmowy z inwestorami. (śmiech) Zawsze uspokajam, że używany przez nas materiał jest długotrwały i jest w stanie służyć bardzo długo. Oczywiście wszystko zależy od prawidłowej pielęgnacji, czyli impregnowania i malowania, ale wiele to też nasza zasługa. Domy powstają z solidnego drewna sosnowego i jodłowego. Projektujemy je tak, żeby na belkach nie utrzymywała się woda i by miały one odpowiedni dostęp do powietrza. To wszystko przedłuża wytrzymałość drewna. Myślę, że dobrym argumentem dotyczącym trwałości naszych konstrukcji jest też to, jak długo działamy w branży. Gdyby nasze drewniane domki całoroczne były niedostatecznie odporne na upływ czasu i warunki atmosferyczne, inwestorzy by nam nie ufali.
Mówi się, że drewniane konstrukcje powstają szybko. Jak to wygląda w Eko Architekturze?
To prawda, domki powstają szybko. Od chwili złożenia zamówienia do momentu skończenia produkcji elementów konstrukcyjnych upływają u nas około 2 – 3 tygodnie. Potem przewozimy części domku na miejsce inwestycji i przystępujemy do montażu. Tu wszystko zależy od powierzchni budynku. Domek o powierzchni 20m2 potrafimy wznieść już w około dwa dni. Konstrukcja 90m2 montowana jest w mniej więcej dwa tygodnie.
Co w sytuacji, gdy klient przedstawia własny pomysł na dom z drewna?
Mamy bardzo rozbudowany katalog konstrukcji drewnianych. Całoroczne domki mają różne powierzchnie, liczbę kondygnacji, wygląd architektoniczny. Mimo to jesteśmy otwarci na współpracę z inwestorem. Poszczególne działy – od projektantów przez produkcję aż do logistyki – gotowe są wcielić pomysł klienta w życie. Jeśli więc żaden z naszych projektów nie odpowiada inwestorowi, podwijamy rękawy i bierzemy się do pracy!
Dziękujemy za możliwość rozmowy!
Również serdecznie dziękuję.
Nasze domki dostępne są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
https://chaletpro.fr/Produits/chalets-habitables-maisons
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS