Trwają wakacje, ale uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 nie odpoczywają. Pod koniec lipca wyjechali do litewskiego Dvarčėnų Dvaras, aby wziąć udział w obozie „We Care” na temat demokracji, praw człowieka, ekologii i ochrony dziedzictwa kulturowego. Spotkali się tam z delegacjami z Litwy, Polski, Ukrainy, Białorusi i USA.
Zuzanna Czyżewska, Oliwia Nowacka, Izabela Stachańska, Dawid Trela, Daniel Nowak, Mykhailo Tsetsyk, pod opieką nauczycieli Beaty Adasik i Marcina Paśnikowskiego, spędzili nad pięknym jeziorem w Dvarčėnų Dvaras w rejonie Alytus kilka dni. Na początku wspólnie z rówieśnikami z pozostałych krajów opracowali zasady obozowe i stworzyli kolorowe plakaty ilustrujące pięć najważniejszych punktów. Tematem następnego dnia były „Demokracje, Kraje, Języki oraz Nasze Prawa i Obowiązki”, a uczestnicy obozu, podczas różnych zajęć, poznawali się nawzajem. Przedstawili też legendy związane z poszczególnymi państwami i gościli attache kulturalnego ambasady USA Mojiba Ghaznawi oraz litewską absolwentkę programu Fulbright na Uniwersytecie Harvarda, Monikę Rogers. Kolejne dni pobytu upłynęły pod hasłami „Ekologia ma znaczenie! I historia też!” oraz „Nasze Wartości: Osobiste, Społeczne, Globalne. Nasze Społeczeństwo: Przyszłość w Naszych Rękach! Organizacje Międzynarodowe”. Międzynarodowe grono poznało miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO i zagadnienia związane z recyklingiem, odwiedziło Gruto Parkas – park z pomnikami i reliktami z okresu sowieckiego, odzwierciedlającymi negatywne aspekty sowieckiej ideologii, wysłuchało nastoletniego stypendystę programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship, wcielało się w role właściciela, lokatora i obserwatora, aby zrozumieć jakie wartości wpływają na nasze działania. Młodzież odwiedzili przedstawiciele Armii USA i brygady NATO, aby opowiedzieć o swojej pracy w Europie. Był też czas na zajęcia sportowe, ogniska, dyskoteki oraz delektowanie się litewskimi przysmakami.
Świdniczanie mieli również okazję zwiedzić Wilno i jego zabytki, a także miejsca związane z naszym krajem, min. katedrę, w której pochowano królów Polski, pomnik Mickiewicza, schody Miłosza oraz obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Na zakończenie do obozu przyjechali attache kulturalny Mojib Ghaznawi oraz personel ambasady, Inga Sidrys i Vytas Neviera, którzy wzięli udział w uroczystej ceremonii wręczenia certyfikatów.
– Dziękujemy ambasadzie USA oraz LAKMA za organizację obozu, za wszystkie otrzymane nagrody, a przede wszystkim za możliwość nawiązania nowych przyjaźni i poznania różnych kultur. Uczestnicy wykorzystają to, czego nauczyli się podczas pobytu na Litwie i będą starać się, by świat był bardziej spokojnym miejscem dla wszystkich – mówi Marcin Paśnikowski.
Oliwia Nowacka podkreśla, że „We Care’ 2023” był niesamowitym doświadczeniem: – Poznanie ludzi różnych kultur oraz zdobycie wiedzy o wartościach współczesnego świata, demokracji i równouprawnieniu, na zawsze wpłyną na moje działania dla lepszej przyszłości.
– Miałam okazję zaprzyjaźnić się z wieloma osobami z różnych krajów. Opiekunowie nauczyli nas bardzo ważnych wartości, takich jak: odpowiedzialność, miłość i szacunek dla innych. To uświadomiło mi, jak ważne jest bycie osobą, która potrafi reagować na zło i dbać o innych – wyjaśnia Izabela Stachańska.
– Nauczyłam się wiele o demokracji, tolerancji, ekologii, współpracy i wartościach. Poza tym poznałam nowych ludzi. Cały czas tworzyliśmy projekty w międzynarodowych grupach. Bardzo poprawiłam swój angielski. Te 5 dni były jednymi z najlepszych w moim życiu – zaznacza Zuzanna Czyżewska.
ow, fot. SP nr 5
Last modified: 2 sierpnia, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS