A A+ A++

Fluorescencyjnie żółty mocz może zdziwić, ale nie powinien być powodem do zmartwień. Z czego wynika taka zmiana w jego zabarwieniu? U zdrowego człowieka mocz powinien mieć odcień słomkowy, ale zarówno jadłospis, jak i stosowana farmakoterapia mogą to zmienić. Inny kolor moczu może świadczyć o chorobie. O jakich nieprawidłowościach informuje czerwony, zielony, niebieski czy pomarańczowy? I dlaczego nie wolno tego bagatelizować? Wyjaśniamy!

Kolor moczu: więcej niż informacja o nawodnieniu organizmu

U zdrowego człowieka mocz jest przejrzysty i ma słomkową barwę. Im gorsze nawodnienie organizmu, tym mocz robi się ciemniejszy. Z kolei u osób, które piją bardzo dużo wody, może mieć niższą gęstość i stać się niemal przezroczysty. Różne odcienie żółtego zabarwienia moczu nie są sygnałem alarmowym, raczej informacją, że trzeba zweryfikować ilość wypijanych płynów.

Jak mówi Koushik Shaw, urolog i założyciel Austin Urology Institute w Teksasie: “żółty kolor moczu pochodzi z chemicznego produktu ubocznego, który powstaje, gdy nerki przetwarzają odpady. Im bardziej jesteś odwodniony, tym mocz robi się ciemniejszy i bardziej skoncentrowany. Jasnożółty kolor świadczy o równowadze.”

Kolor moczu, którego nie wolno lekceważyć

Jednak kolor moczu to dużo więcej niż informacja o nawodnieniu komórek, zwłaszcza gdy przybiera niecodzienne odcienie. O czym świadczy czerwony albo czarny?

Czerwony kolor moczu

Przyczyna najczęściej jest błaha. Czerwony mocz pojawia się po zjedzeniu buraków, jeżyn lub rabarbaru – do dwóch dni po spożyciu, później wszystko powinno wrócić do normy. Nie wolno lekceważyć czerwonej lub brunatnoczerwonej barwy moczu, bo może ona wynikać z poważnych (w tym nowotworowych) chorób nerek lub pęcherza moczowego. Obecna w moczu krew, jej skrzepy czy inne fragmenty tkanek to sygnał alarmowy. Informacja, że trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.

Czerwony kolor moczu może wynikać ze zwiększonego wydzielania bilirubiny, co wiąże się z poważnymi chorobami wątroby, takimi jak marskość czy nowotwór.

Czerwone zabarwienie moczu może się pojawić na skutek przyjmowania preparatów farmaceutycznych, w tym leków stosowanych w chorobie Parkinsona, w zakażeniach układu moczowego, leków przeciwhistaminowych, środków znieczulających, leków przeciwbólowych (diklofenak), przeciwbakteryjnych (klindamycyna, erytromycyna) i hormonów płciowych (progesteron, luteina).

Czerwonoróżowy mocz świadczy o wydalaniu moczanów, na przykład w dnie moczanowej.

Zielony kolor moczu

W tym przypadku sytuacja również ni … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBurmistrz z pozytywnym wynikiem na COVID-19. W swoim liście pisze o “zacofanych durniach”
Następny artykułWięcej środków na wymianę kopciuchów w Wołominie