W tym roku Festiwal Audio Art przenosi się do sieci. Wykłady i koncerty bez udziału publiczności będą transmitowane w internecie za darmo. Również w takiej formie będą prezentowane różne instalacje dźwiękowe.
Kolejny festiwal w Krakowie przenosi się w całości do sieci. 28. edycja Audio Art rozpocznie się już w najbliższy piątek, 13 listopada i potrwa przez cały weekend. To jednak nie koniec, ponieważ na kolejne wydarzenia festiwal zaprasza również w dniach 19–22 listopada.
– Program jest intensywny, znalazło się w nim łącznie 30 wydarzeń, z czego 7 to wykłady, które będą transmitowane w dniach trwania festiwalu o godzinie 12.00. Niektóre wydarzenia odbędą się w Hevre i Akademii Muzycznej, a część będzie transmitowana na żywo z różnych miejsc świata – mówi Marek Chołoniewski, dyrektor Festiwalu Audio Art.
W niektóre dni festiwalu będą się odbywały po trzy koncerty. Początek transmisji: godzina 18.00.
Mikrobiologiczny pejzaż dźwiękowy
W ramach festiwalu sztuki dźwięku będzie można również zobaczyć instalacje odbywające się w wirtualnej przestrzeni chatroomu Mozilla Hubs.
Jedną z nich jest interesujący dźwiękowy eksperyment „Mikrobiologiczny pejzaż dźwiękowy” Niny Szukały, który system będzie uruchamiał w godzinach 16.00 – 18.00.
Instalacja dotyczy tematyki mechanizmów sygnałowych posiadających potencjał fizycznych występujących w pojedynczych bakteriach. Okazuje się, że wykryta częstotliwość może dostarczać informacji o nadawcy i jego statusie metabolicznym.
Bakterie mlekowe (łac. lactobacillus plantarum) w odpowiedzi na puszczane im częstotliwości determinują struktury dźwiękowe tytułowego „Mikrobiologicznego pejzażu dźwiękowego”. Dzięki różnym eksperymentom – przeprowadzonych we współpracy z Zakładem Mikrobiologii – udało się dotrzeć więc do „śpiewu” wspomnianych bakterii.
Sztuka przełomu wieków
W programie festiwalu również m.in. prezentacja interaktywnej instalacji „Salt of the Earth” Piotra Madeja, koncert „Neon Forest Space” czy projekt „Pandemic Media Space”.
– Jesteśmy w czasach krytycznych, ale ważne, by utrzymać ciągłość tego, co robiliśmy do tej pory. To bardzo ważne. Bo będziemy żyć w innym świecie, zmiany nastąpiły i będą następować – podsumowuje Chołoniewski.
Pierwsza edycja Festiwalu Audio Art odbyła się w 1993 roku. Wydarzenie to eksperymentalna i postmodernistyczna sztuka przełomu wieków. Audio Art tworzy nową koncepcję źródła dźwięku – obiektu i instrumentu muzycznego w określonej przestrzeni i czasie. Festiwal prezentuje artystów z całego świata i ich premierowe projekty. W ramach festiwalu odbywają się także prezentacje spoza nurtu Audio Art.
Szczegółowe informacje o tegorocznej edycji dostępne na oficjalnej stronie Audio Art.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS