A A+ A++

W środę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zebry. Z tej okazji policjanci przypominają pieszym i kierowcom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

Pośpiech, złe warunki na drodze i brak ostrożności, to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Niemal codziennie na drogach Mazowsza dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, a najczęściej sprawcami tych zdarzeń są kierujący pojazdami.

– Piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety do większości zdarzeń z ich udziałem dochodzi na przejściach dla pieszych – odnotowują policjanci.

Każdy kierujący pojazdem powinien pamiętać, że zbliżając się do „pasów”, należy zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, lub na nie wchodzącemu.

Kierowcom zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany) i omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Policjanci przypominają pieszym, że nie są oni zwolnieni z przestrzegania przepisów

Piesi powinni ich szczególnie uważnie przestrzegać, gdyż w przypadku zdarzenia drogowego pieszy jest znacznie bardziej narażony na urazy niż np. kierujący samochodem.

Zbliżają się do tzw. zebry, upewnijmy się, że bezpiecznie możemy na nią wejść. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. To, że my widzimy nadjeżdżające auto, wcale nie oznacza, że kierowca widzi także nas. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy tuż pod nadjeżdżający pojazd.

Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Zachowajmy szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię. Nie zapominajmy również o tym, jak ważną rolę odgrywają odblaski. Dzięki nim jesteśmy bardziej widoczni na drodze, a jest to szczególnie ważne, gdy warunki atmosferyczne są niesprzyjające.

– Pamiętajmy, że pieszemu zabrania się korzystania z telefonu, lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych – podkreślają policjanci.

Funkcjonariusze zaznaczają, że niezależnie czy jesteśmy pieszym, czy kierowcą, powinno nam jednakowo zależeć na naszym wspólnym bezpieczeństwie.

– Mówimy tu przecież o zdrowiu i życiu człowieka. Bądźmy rozważni i odpowiedzialni – apelują policjanci.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAndrzej Duda szkodzi głównie sobie. “A może chodzi o ego?”
Następny artykułLawiny w Tatrach, nad Morskim Okiem. “O tej porze roku to nic nadzwyczajnego”