A A+ A++

Bardzo trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez smartfonów. Obecnie urządzenia te wykorzystujemy nie tylko do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości tekstowych, ale również do surfowania po internecie czy prowadzenia rozmów wideo. Z tego względu jesteśmy zmuszeni do częstszego ładowania telefonów. Jednak wiele osób nie wie, jak robić to poprawnie, aby utrzymać baterię w dobrym stanie przez długi czas. Szczególnie dużo wątpliwości wywołuje pierwsze ładowanie telefonu. Z dalszej części artykułu dowiesz się, czy formowanie baterii ma naprawdę znaczenie.

Pierwsze ładowanie telefonu a formowanie baterii – czy to konieczne?

Jeszcze do niedawna twierdzono, iż pierwsze co należy zrobić po zakupie smartfona, to formować baterię, czyli trzykrotnie ją wyładować i naładować ponownie. Uważano, iż dzięki temu zabiegowi skutecznie wydłuża się żywotność akumulatora. Dzisiaj sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ obecnie stosowane baterie litowo-jonowe i litowo-polimerowe nie posiadają tzw. “efektu pamięci”. Formowania wymagały wyłącznie akumulatory niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe, których od 2009 roku nie można wykorzystywać na terenie Unii Europejskiej.

Ładowanie telefonu – o czym należy pamiętać?

Już wiesz, że nowoczesne telefony nie wymagają formowania baterii. Zatem, jak ładować je poprawnie? O czym należy pamiętać i jak przeprowadzić pierwsze ładowanie telefonu? Przede wszystkim, aby nie doprowadzać do całkowitego rozładowania baterii, ponieważ bardzo niekorzystnie wpływa to na stan akumulatorów litowych. Może to skutkować obniżeniem wydajności baterii, a nawet jej uszkodzeniem. Smartfon należy podłączać do źródła zasilania po otrzymaniu informacji o niskim poziomie naładowania lub po zauważeniu, iż mamy ok. 20% baterii.

Czy telefon trzeba ładować do 100%? Nie. Smartfona można bez przeszkód odłączyć od prądu, gdy stan jego naładowania osiągnie 80-90%. Oczywiście w przypadku osiągnięcia 100% nie trzeba się martwić żadnymi konsekwencjami, ponieważ nowoczesne telefony posiadają specjalne zabezpieczenia przeciw przeładowaniu.

Ładowanie telefonu w nocy – czy to bezpieczne dla baterii?

Wiele osób przed pójściem spać podłącza swój telefon do źródła zasilania. Jednak, czy ładowanie smartfona w nocy to na pewno dobry pomysł? Absolutnie. Jest to bardzo duży błąd! W tym przypadku zazwyczaj doprowadzamy do przegrzania urządzenia, co źle wpływa na akumulator sprzętu. Oczywiście, jeśli taka sytuacja ma miejsce sporadycznie, nie powinniśmy się martwić poważnymi konsekwencjami. Jeśli jednak regularnie ładujemy telefon w nocy, to musimy liczyć się z obniżeniem sprawności baterii. Chyba że posiadamy telefon z oprogramowaniem zarządzającym ładowaniem baterii.

Jak przedłużyć żywotność swojego smartfona? Praktyczne porady

Jeśli chcesz, aby Twój smartfon służył przez jak najdłuższy czas, to pamiętaj, że nie wystarczy zainwestować w porządne etui na telefon i szkło hartowane. Konieczne jest również przestrzeganie kilku zasad. Przede wszystkim należy pamiętać, aby ładować smartfona porządną, najlepiej oryginalną ładowarką. Nie kupuj tanich ładowarek pochodzących od niesprawdzonych producentów, gdyż bardzo negatywnie wpływają one na stan sprzętów! Ponadto zapewnij swojemu urządzeniu odpowiednią temperaturę. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj go w silnie nasłonecznionym miejscu. Pamiętaj, że w wysokich temperaturach akumulatory telefonów tracą swoją jakość i w efekcie dużo szybciej się zużywają.

Jeśli chcesz, aby Twój smartfon służył przez długi czas, przestrzegaj również zasad jego ładowania. Nie doprowadzaj do całkowitego rozładowania i nie podłączaj urządzenia na całą noc do źródła zasilania. Dodatkowo warto pamiętać, iż nie powinno się używać smartfona podczas ładowania. W tym czasie zaleca się także wyłączenie aplikacji działających w tle, m.in. gier, portali społecznościowych i portali streamingowych. Warto również wyłączyć wi-fi i bluetooth.

Pamiętając o powyższych zasadach, z pewnością unikniesz licznych awarii smartfona, a akumulator Twojego sprzętu pozostanie w świetnym stanie przez długi czas.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpotkanie z europosłami Zbigniewem Kuźmiukiem oraz Dominikiem Tarczyńskim (zdjęcia)
Następny artykułCiało właściciela spalonego domu przez kilka miesięcy leżało w zgliszczach