A A+ A++
1 lipca 2021 roku wszedł w życie obowiązek, by wszyscy właściciele i zarządcy budynków w Polsce złożyli deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Wiele osób wciąż jednak nie wie, o co tutaj chodzi. Wyjaśniamy.
Jaki ma cel złożenie deklaracji?

CEEB ma na celu zgromadzenie potrzebnych danych na temat tego, jak Polacy ogrzewają swoje domy. Umożliwi to skuteczne dostosowanie programów modernizacji, gdyż do tej pory administracja operowała jedynie szacunkami. CEEB pozwoli na zebranie informacji na temat budynków, dotyczących: źródeł energii elektrycznej, ciepła i zasilania z sieci ciepłowniczej oraz spalania paliw o nominale mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Ewidencja uwzględnia również informacje odnośnie udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów grzewczych.

Jest to pierwsza tego rodzaju baza, która zgromadzi informacje o wszystkich budynkach w Polsce (ok. 5 mln). Pod uwagę zostaną wzięte także lokale usługowe i budynki publiczne. Za stworzenie oraz obsługę bazy odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Mimo stworzonej możliwości złożenia deklaracji przez Internet, co wydaje się wygodniejsze, Polacy w zdecydowanej większości są skłonni informować o ogrzewaniu w domu bezpośrednio w urzędzie.

Portal GLOBEnergia.pl podaje, że:

Według danych na 13 grudnia 2021 roku, do bazy wpłynęło 584 451 pism z informacjami o źródłach ogrzewania i ciepła w Polskich domach. Najczęściej wskazywanym rodzajem kotłów są gazowe. Na liście coraz częściej pojawiają się pompy ciepła oraz kolektory słoneczne.

Koniec roku 2021 kończy się wynikiem 672 609 złożonych deklaracji, w tym 95 proc. wpisów dotyczy budynków mieszkalnych, a 5 proc. – niemieszkalnych – informuje GUNB.

Warto dodać, że podane przez GUNB dane dotyczą stanu na 29 grudnia 2021 roku.

Co zawiera deklaracja?

Zgodnie z ustawą o termomodernizacji deklaracja zawiera następujące informacje:

  • Imię i nazwisko właściciela (lub zarządcy) budynku;
  • Adres nieruchomości;
  • Informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu;
  • Numer telefonu;
  • Adres e-mail.
Niezłożenie deklaracji = kara grzywny

Niezłożenie deklaracji w ustalonym terminie może skutkować nałożeniem kary grzywny w wysokości do 500 zł, która może wzrosnąć nawet do 5000 zł, jeśli sprawa trafi na drogę sądową – informuje GUNB.

Deklaracje musi złożyć właściciel każdego budynku. Wszystkie dane, które wpłyną do CEEB będą weryfikowane. Błędy popełnione przy wypełnianiu deklaracji nie są sankcjonowane, jednakże będą one weryfikowane przez urzędników. Prawidłowość wprowadzonych danych zostanie dodatkowo sprawdzona, np. przez kominiarza, który przeprowadzi przegląd komina i  potwierdzi to, co zostało podane w deklaracji, uzupełniając o dodatkowe dane lub dokonując modyfikacji istniejących.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDoctor tells patient: Vaccines are going to be stopped
Następny artykuł5 zastępów Straży Pożarnej interweniowało na Grunwaldzkiej 215.