Pandemia, wojna za granicami naszego państwa i zwykłe-niezwykłe problemy związane z okresem wchodzenia w dorosłość – to codzienność młodych ludzi. W trosce o ich dobrostan psychiczny Gdyńskie Centrum Filmowe rozpoczyna cykl spotkań, prelekcji i warsztatów pod wspólnym hasłem „O co BIEGA”.
Jest to projekt spotkań dla dzieci i młodzieży, mający na celu szeroko pojętą edukację w zakresie zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wzbogacone indywidualnie dobranymi projekcjami kinowymi działanie ma połączyć naukę z filmowym przeżyciem.
Pierwsze tematy obejmą: zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną, problematykę uzależnień, bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku, bezpieczeństwo w lesie, dbanie o skórę – zapobieganie czerniakom, szczepienia ochronne, zdrowie jamy ustnej, podstawowe zasady higieny oraz wiele innych.
Poszczególne spotkania adresowane będą do określonych grup wiekowych obejmą uczniów szkół podstawowych z klas I-III, IV-VIII, a także młodzież uczęszczającą do szkół ponadpodstawowych.
Najbliższe spotkanie adresowanie jest do uczniów starszych klas szkół podstawowych (kl. V-VIII). Dotyczyć będzie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Odbędzie się 23 lutego o godz. 10.00 w sali Sala Goplana.
PreLEKCJĘ „W zdrowym ciele zdrowych duch” poprowadzą dietetyk kliniczny mgr Michał Kaźmierczak wraz ze studentami dietetyki z Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku oraz Zbigniew Zawadzki, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia z Higieną Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Po spotkaniu uczestnicy obejrzą szwedzko-niemiecki film „Moja chuda siostra” w reż. Sanny Lenken.
Katja jest utalentowaną łyżwiarką figurową, stale zajętą w szkole lub na treningach. W domu to na niej, a nie jej siostrze Stelli, skupia się prawie cała uwaga rodziców. Stella podziwia starszą siostrę i stara się ją naśladować. To ona właśnie odkrywa, że z Katją dzieje się coś złego: dziewczyna cierpi na zaburzenie odżywiania, które może kosztować ją życie. Stella chce powiedzieć rodzicom, ale Katja wymusza na niej przysięgę, że tego nie zrobi. To jednak zbyt duże brzemię dla tak młodej dziewczyny. Film pokazuje, jak choroba Katji powoli doprowadza całą rodzinę na skraj rozpaczy. (fragment opisu za gcf.pl)
To najlepszy film w sekcji „Generation Kplus” Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Zdobył także nagrodę publiczności w Göteborgu.
Spotkania zostaną przeprowadzone we współpracy z Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. Poprowadzą je specjaliści m.in. z Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku, Akademickiego Centrum Zdrowia, Policji, Kuratorium Oświaty.
Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdyni.
Spotkania są biletowane. Bilety grupowe dostępne w cenie 16 zł.
Kontakt i rezerwacje pod nr. tel. 790 490 029, [email protected]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS