A A+ A++

Dziennik „New York Times” w opublikowanej w poniedziałek analizie wskazuje na rosnącą rolę Telegramu w rekrutacji i radykalizacji ekstremistów. Na komunikatorze pojawiają się serie wiadomości wzywające do przygotowania buntu w razie “niekorzystnego wyniku głosowania”.

„NYT”: Telegram stał się platformą dla ekstremistycznych ruchów w USA
fot. Justlight / / Shutterstock

Z analizy „New York Timesa” (NYT) wynika, że ekstremiści wykorzystują komunikator jako narzędzie do rekrutacji i radykalizacji nowych członków ruchów „denializmu wyborczego”. Dziennikarze zbadali milion wiadomości na 50 grupach, które zrzeszają ponad 500 tys. członków.

Dziennik zauważa, że na profilach grup wspierających Republikanów pojawiły się ostatnio wiadomości wzywające do przygotowania się do buntu w razie niekorzystnego wyniku głosowania w okręgach z przewagą Demokratów. Niektóre posty zawierały zdjęcia uzbrojonych mężczyzn; inne sugerowały, że przegrana Donalda Trumpa będzie hańbą dla systemu sprawiedliwości.

„Niedługo przyjdzie dzień, gdy trzeba będzie podjąć decyzję” – taki wpis pojawił się na profilu radykalnie prawicowej organizacji Proud Boys, która odegrała ważną rolę w organizacji ataku zwolenników Trumpa na Kapitol z 6 stycznia 2021 r. „Albo staniesz po stronie oporu, albo (…) zaakceptujesz jarzmo tyranii i opresji”.

W stanie Georgia konto jednej z organizacji wspierających Trumpa wezwało swoich członków do uczestnictwa w spotkaniach komitetów wyborczych, aby nadzorować liczenie głosów. Z kolei w Nowym Meksyku zachęcano do użycia kamer w celu monitorowania komisji wyborczych oraz zgłaszania ewentualnych nieprawidłowości wyborczych na policję.

„NYT” zwraca uwagę, że Telegram stał się głównym narzędziem używanym przez ekstremistów do koordynowania politycznych akcji w rzeczywistości. Dziennik podkreśla, że platforma może dawać wskazówki na temat wydarzeń, które mogą mieć miejsce po wyborach.

„Telegram odegrał niewielką, ale znaczącą rolę po wyborach w 2020 r. jako narzędzie do planowania ataków na Kapitol (…). Dzisiaj możliwości wpływu komunikatora są większe i potencjalnie bardziej niebezpieczne” – ocenia dziennik. 

mws/ bst/

Źródło:PAP
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ жовтні енергетики повернули електрику у домівки 453 тис. родин після ворожих атак – ДТЕК
Następny artykułPierwsze osiedle już wybrało radę (zdjęcia)