Nvidia stała się pierwszym producentem chipów w historii, który przekroczył barierę 1 biliona dolarów kapitalizacji rynkowej, osiągając wartość 1,01 biliona dolarów.
To osiągnięcie jest wynikiem ciągłego wzrostu akcji Nvidia w kontekście powszechnej adopcji generatywnej sztucznej inteligencji. W poniedziałek akcje Nvidii kosztowały 419 USD, co stanowi wzrost o 6% w porównaniu z poprzednim dniem i aż 188% wzrost w ciągu całego roku. W rezultacie Nvidia dołącza do ekskluzywnego klubu sześciu firm o kapitalizacji rynkowej przekraczającej 1 bilion dolarów, który obejmuje Apple, Microsoft, Saudi Aramco, Alphabet (Google) i Amazon. Jest to również dziewiąta firma w historii, która osiągnęła tę granicę.
Boom kryptowalutowy wygasł, ale Nvidia trzyma rękę na pulsie, przerzucając się na sztuczną inteligencję.
Choć dla samej Nvidii jest to historyczne wydarzenie, podobnie jak i dla branży (to pierwszy producent chipów z kapitalizacją na poziomie 1 biliona dolarów), to cała sytuacja była tylko chwilowa. Jeszcze tego samego dnia cena akcji spadła z powrotem do 401,11 USD po osiągnięciu szczytu na poziomie około 419 USD. To daje Nvidii wartość „zaledwie” 992 miliardów dolarów, co na razie zabiera ją z klubu firm wartych powyżej biliona dolarów.
Chociaż Nvidia najbardziej kojarzy się z kartami graficznymi do komputerów, to wcale nie ten segment ich działalności jest tutaj najważniejszy – a wręcz przeciwnie, sytuacja na rynku GPU nie jest najlepsza, przez co produkty konsumenckie schodzą na dalszy plan. Prawdziwą żyłą złota dla Nvidii jest boom na generatywne systemy pokroju ChatGPT. Nvidia odegrała kluczową rolę w rozwoju ekosystemu sprzętu AI oraz oprogramowania, które napędza rewolucję w dziedzinie sztucznej inteligencji. Dzięki niekwestionowanej mocy obliczeniowej swojego sprzętu AI oraz potężnemu modelowi programowania CUDA, a Nvidia zdaje się nie mieć żadnych konkurentów w dziedzinie układów dedykowanych sztucznej inteligencji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS