Ponownie zaglądamy do świata sztucznej inteligencji, który tak naprawdę stale rośnie w siłę. Wielkie korporacje przeznaczają ogromne kwoty na zakup układów, które będą w stanie wydajnie obsłużyć usługi oparte na dużych modelach językowych (LLM), czy też zaawansowanych algorytmach. Największym wygranym w tym wyścigu jest NVIDIA, której kapitalizacja rynkowa wynosi 3,31 biliona dolarów. Zamówień na układy do AI tej firmy jest tyle, że nowi klienci muszą czekać rok na swój zakup.
NVIDIA jest obecnie najchętniej wybieraną firmą w kwestii akceleratorów dla sztucznej inteligencji. Przedsiębiorstwo ma tyle zamówień na układy z serii Blackwell, że nowi klienci muszą się ustawić w… 12-miesięcznej kolejce.
NVIDIA GB200 – serwery wykorzystujące nowe superchipy trafią do klientów w grudniu. Wiemy, kto będzie odbiorcą pierwszej partii
Kolejne duże firmy, takie jak Microsoft, Amazon, OpenAI, Meta, czy też Oracle, masowo wykupują akceleratory, aby rozwijać swoje usługi z segmentu sztucznej inteligencji. Głównym sprzedawcą na tym polu jest omawiana NVIDIA, której jednostki z rodziny Blackwell cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem, że firma ma zamówienia na kolejne 12 miesięcy. Kadra kierownicza tego przedsiębiorstwa oficjalnie potwierdziła te informacje analitykowi Josephowi Moore’owi z banku inwestycyjnego Morgan Stanley. Jeżeli więc ktokolwiek chciałby teraz nabyć dla siebie któryś z akceleratorów z omawianej serii, to musi zająć miejsce w naprawdę bardzo długiej kolejce.
Jen-hsun Huang – dyrektor generalny firmy NVIDIA
NVIDIA zaprezentowała wyniki finansowe za drugi kwartał roku fiskalnego 2025. Rekordowe wyniki działu Data Center
Dużo wskazuje na to, że sztuczna inteligencja nie okaże się tylko chwilowym “boomem”, który według wielu osób miał szybko przeminąć. Ta gałąź technologii wciąż rozrasta się w błyskawicznym tempie, a niektóre z nowych możliwości są naprawdę imponujące. W niedługim czasie obróbka grafiki, montaż filmów (a w pewnym stopniu może nawet ich generowanie), programowanie, czy też kwestie naukowe, mogą być zostawione dla AI. Rozwiązania z tego segmentu mają szansę być sporą pomocą dla wielu osób, choć oczywiście potencjalnych zagrożeń jest tu tyle samo – a może i więcej. Niemniej jednak nadal można zakładać, że sztuczna inteligencja w przyszłych latach będzie równie często poruszanym tematem w świecie technologii, co obecnie.
Źródło: NVIDIA, Market Cap, TechPowerUp @Barron’s
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS