A A+ A++

Komputery klasy Chromebook z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Nie kosztują majątku, a do takich zadań jak edukacja sprawdzają się bardzo dobrze, Nie da się jednak ukryć, że urządzenia te nigdy nie były demonami wydajności. Bardzo często wyposażone są w przestarzałe już procesory. Być może w niedalekiej przyszłości się to zmieni. Firma NVIDIA złożyła bowiem bardzo górnolotną deklarację dotyczącą współpracy z MediaTekiem. Korporacja ta jest obecnie największym producentem procesorów opartych na architekturze ARM. Dzięki współpracy obu firm, m.in. laptopy oparte na systemie Google mają zostać wyposażone w nowoczesne procesory ARM oraz układy graficzne NVIDII, oparte na architekturze Ampere.

NVIDIA oraz MediaTek nawiązały współpracę, na mocy której w komputerach klasy Chromebook mają się pojawiać układy ARM w połączeniu z układami graficznymi opartymi na architekturze Ampere. To może oznaczać spory skok wydajności w tego typu urządzeniach, zwłaszcza pod względem GPU.

_TITLE_

NVIDIA Grace – prezentacja nowego SoC z rdzeniami Neoverse. Ponadto premiera następcy architektury Ampere w 2022 roku

Trzeba przyznać, że NVIDIA nie próżnuje w trakcie wydarzenia GPU Technology Conference – GTC 2021. Pisaliśmy już o planach dotyczących przygotowania procesora ARM o nazwie Grace wraz z układem graficznym nowej generacji oraz pamięciami LPDDR5x. Oprócz tego producent zadeklarował, iż w przyszłym roku doczekamy się premiery nowej architektury GPU. Wygląda na to, że firma spogląda także coraz śmielej na szybko rozwijający się rynek Chromebooków, czyli komputerów opartych na systemie Google – ChromeOS. Podczas GTC 2021, NVIDIA oraz MediaTek ujawniły nawiązanie współpracy. Celem tego porozumienia ma być licencjonowanie układów GPU Ampere w SoC MediaTek MT819x. Mówiąc o GPU Ampere, mowa konkretnie o kartach NVIDIA GeForce RTX 3000. Wprowadzenie takich podzespołów do Chromebooków dałoby naprawdę solidny wzrost wydajności, zwłaszcza w aplikacjach mocno uzależnionych od mocy GPU.

_TITLE_

NVIDIA RTX A2000, RTX A3000, RTX A4000 oraz RTX A5000 – nowe desktopowe i mobilne karty Ampere dla stacji roboczych

Takie układy przygotowane przez MediaTek, miałyby być wykorzystywane nie tylko w Chromebookach, ale także komputerach opartych o system Linux. W ten sposób NVIDIA chce zaoferować swoje układy GPU nie tylko na rynku kart graficznych oraz klasycznych notebooków z systemem Windows, ale także na tych rynkach, gdzie dotychczas była kompletnie pomijana. Choć architektura Ampere na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo łakoma na energię, w rzeczywistości świetnie się skaluje także do dużo niższych limitów energetycznych. Sama NVIDIA posługuje się tutaj przykładem autorskiego SoC Orin, w którym po raz pierwszy wprowadzono układy graficzne oparte na architekturze Ampere. W tym konkretnym przypadku, układy GPU odznaczały się współczynnikiem TGP na poziomie do 45 W maksymalnie. Obecnie o współpracy NVIDII z MediaTekiem mówi się głównie w kontekście Chromebooków z systemem ChromeOS. Możliwe jednak, że w przyszłości firmy zechcą rozwinąć współpracę także na smartfony.

Źródło: HotHardware, NVIDIA

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolorz: gwarancje zatrudnienia w kopalniach będą zapisane w ustawie
Następny artykułCięzko przechodził COVID. Jak się czuje po chorobie?