A A+ A++

ARM, brytyjska firma projektująca układy scalone i użyczająca licencje innym podmiotom, może wkrótce zmienić właściciela. Holding z siedzibą w Cambridge trafił w 2016 roku w ręce japońskiego przedsiębiorstwa SoftBank, który zapłacił wówczas zań 32 miliardy dolarów (24,3 mld funtów brytyjskich) i jest obecnie zainteresowany jego sprzedażą. Procesory oparte na mikroarchitekturze ARM są nie tylko szeroko stosowane w urządzeniach mobilnych, ale także kierowane do serwerów, centrów danych i superkomputerów. Wystarczy wspomnieć o tym, że 48-rdzeniowy SoC (ang. System-on-a-chip) A64FX, oparty właśnie na architekturze ARM, jest sercem najszybszego superkomputera na świecie – Fugaku. Zainteresowanych zakupem brytyjskiej firmy nie brakuje, a wśród nich znalazła się NVIDIA.

SoftBank przymierza się do sprzedaży firmy ARM. Chęć zakupu wyraziła między innymi NVIDIA, która podjęła pierwsze kroki w celu omówienia ewentualnych warunków umowy. Byłoby to największe przejęcie w historii branży układów scalonych.

NVIDIA jest zainteresowana przejęciem ARM od SoftBank [2]

ARM na sprzedaż? Softbank wynajął w tym celu Goldman Sachs

Jak donosi serwis Bloomberg, których dotarł do ludzi powiązanych ze sprawą, koncern NVIDIA podjął w ostatnich tygodniach pierwsze kroki w celu omówienia ewentualnego przejęcia ARM od japońskiej spółki SoftBank, która jest zainteresowaną pełną lub częściową sprzedażą brytyjskiego projektanta chipów (rozważa wszelkie opcje, w tym IPO). Wcześniej informowaliśmy Was, że w tym celu wynajęto firmę doradczą Goldman Sachs. Według Anshela Saga, analityka z firmy Moor Insights & Strategy, przejęcie ARM przez jedną firmę, zwłaszcza producenta układów scalonych, osłabiłoby wartość firmy i powinna trafić na giełdę. W raporcie Bloomberga pada też wzmianka o firmie Apple, ale nie planuje ona składać żadnej oferty.

NVIDIA jest zainteresowana przejęciem ARM od SoftBank [1]

NVIDIA z rekordową wartością rynkową. Intel został pokonany

Co ciekawe, SoftBank Vision Fund sprzedał wszelkie akcje firmy NVIDIA w ubiegłym roku. Był to czwarty największy udziałowiec Zielonych. NVIDIA ma się doskonale i ostatnio odnotowała rekordową wartość rynkową, a kapitalizacja przekroczyła 256 mld dolarów (ponad 417 dolarów za akcję). Niedawno zakupiła zajmującą się dostarczaniem rozwiązań opartych na Ethernet i InfiniBand dla serwerów i infrastruktur hiperkonwergentnych firmę Mellanox Technologies za niespełna 7 mld dolarów. Ewentualne przejęcie ARM opiewałoby na znacznie wyższą kwotę. Ta jednak w doniesieniach portalu Bloomberg nie padła. Negocjacje na pewno nie skończą się szybko, a sam proces finalizacji nie będzie należał do łatwych. NVIDIA wcale nie musi być faworytem w przejęciu ARM. Niestety, nie poznaliśmy innych zainteresowanych stron. Wszystkie omawiane w publikacji firmy odmówiły komentarza w tej sprawie.

Źródło: Bloomberg

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO włos od tragedii. 7-latek wjechał rowerem pod samochód
Następny artykułAbp Ryś przy grobie Jana Pawła II: przynieśmy Europie krzyż