A A+ A++

Wydawać by się mogło, że z biegiem czasu wszystko będzie nie tylko lepsze, ale także bardziej przyjazne środowisku. Tyczy się to także komponentów komputerowych, gdzie pobór energii jest w końcu niezwykle istotny. Dziś chipy produkowane są w różnych nowoczesnych procesach technologicznych, jak 7 nm, 5 nm czy nawet 4 nm, jednak naiwny był ten, kto myślał, że nawet nadchodzące układy GPU z najwyższej półki będą wymagały coraz słabszego zasilacza. Już od pewnego czasu docierają do nas informacje, jakoby karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4090 miała pobierać nieprzyzwoicie dużo energii. Dziś zdają się one potwierdzać – w sprawie zabrał głos zazwyczaj świetnie poinformowany @kopite7kimi.

Współczynnik TGP czołowej karty graficznej NVIDII z generacji Ada ma wynosić aż 600 W. Szybko może się więc okazać, że do podstawowej wersji karty dedykowany będzie zasilacz o mocy co najmniej 1000 W…

NVIDIA GeForce RTX 4090 - kolejne doniesienia potwierdzają, że karta graficzna z rdzeniem AD102 będzie niezwykle prądożerna [1]

NVIDIA GeForce RTX 4090 – karta graficzna z rdzeniem AD102 może zaskoczyć poborem energii sięgającym nawet 800 W

Leakster przekazał właśnie, że współczynnik TGP (Total Graphics Power) czołowej karty graficznej NVIDII z generacji Ada ma wynosić aż 600 W. Parametr ten określa pobór mocy całej karty graficznej, co oznacza, że przy wyborze zasilacza konieczne będzie również doliczenie poboru energii przez pozostałe komponenty (jak np. procesor) – szybko może się więc okazać, że do podstawowej wersji karty dedykowany będzie zasilacz o mocy co najmniej 1000 W! Warto w tym miejscu dodać, że TGP układu GeForce RTX 3090 wynosi “tylko” 350 W, natomiast w przypadku modelu RTX 3090 Ti wartość ta ma wynosić nawet 450 W.

NVIDIA GeForce RTX 4090 - kolejne doniesienia potwierdzają, że karta graficzna z rdzeniem AD102 będzie niezwykle prądożerna [2]

NVIDIA GeForce RTX 4000 – w sieci opublikowano specyfikację układów graficznych Ada oraz kod źródłowy techniki DLSS

Niewykluczone jednak, że finalny faktyczny pobór energii RTX-a 4090 będzie nieco niższy. Możliwe, że dane które uzyskał @kopite7kimi oparte są na projekcie chłodzenia dla RTX-a 4090, które projektowane jest na długo przez tym, aż sam rdzeń trafi produkcji. To, że sam cooler będzie w stanie poradzić sobie z układem pobierającym 600 W nie oznacza jeszcze, że faktycznie będzie musiał sprostać takiemu wyzwaniu. W końcu wydajność chłodzenia jest często określana jako maksymalne ciepło, które może wytworzyć karta graficzna, na przykład gdy limity mocy są modyfikowane przez użytkownika podczas overclockingu. Pozostaje jeszcze pytanie, jak może prezentować się chłodzenie radzące sobie z tak prądożernym rdzeniem? Do tej pory NVIDIA stawiała na klasyczne powietrzne systemy z wentylatorami, jednak kto wie, czy RTX 4090 nie zmusi producenta do przestawienia się na chłodzenie cieczą. W końcu AMD zastosowało już takowe w kilku układach, a ostatnim przykładem jest chociażby Radeon RX 6900 XT LC.

Źródło: VideoCardz, @kopite7kimi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPokemon GO znika z Rosji i Białorusi. Niantic zdecydowanie reaguje na rosyjską inwazję
Następny artykułNie ma mocnych na Fillona Mailleta. Francuz z Kryształową Kulą